Rok 2016
Statistické údaje
Počet bydlících obyvatel k 1. lednu 2016 v obci Bedřichově, okres Jablonec nad Nisou (Zdroj ČSÚ, Počet obyvatel v obcích – tabulky. Praha, 29. dubna 2016. Odbor statistiky obyvatelstva): Obyvatel celkem: 327, z toho mužů 175 a žen 152. Průměrný věk obyvatel obce: 38,5, z toho muži 36,8 a ženy 40,3.
Počasí
Jaký byl rok? První sníh, jaro, léto… Oproti roku 2015, který měl extrémně suché a teplé léto (až tropické), byl rok 2016 ve znamení počasí proměnlivého, ne až tak deštivého, ale také ne zcela prosluněného. Lyžařská sezona (míněno pro běžkaře i sjezdaře) byla průměrná, dobrá. Také letní turistická sezona proběhla nakonec ke spokojenosti návštěvníků i obyvatel obce.
Leden 2016 – Přehrada Bedřichov na 1. ledna hlásila teplotu vody 2 stupně, v půli měsíce už měla pouze 0. Na začátku nového roku nebylo mnoho sněhu, teploty se naštěstí většinou pohybovaly pod bodem mrazu, a tak se na Jizerskou 50 upravil alespoň okruh s umělým sněhem, na tratích magistrály totiž (z)byl jen poprašek z přírodního sněhu, a tak prestižní závod díky možnosti „okruhů“ nemusel být zrušen. Prudké ochlazení nastalo v noci na 9. ledna, teplota díky skoro jasnému počasí klesla pod mínus 14, na Jizerce bylo mínus 17. Sněžit začalo paradoxně několik dní po Padesátce (13. ledna bylo na Bedřichově cca 7 cm sněhu, na Kristiánově 20 cm).
V noci z 18. na 19. ledna na horách mrzlo. Jednalo se o největší mrazy sezony 2015/2016. Prvenství měla samozřejmě osada Jizerka, kde v úterý (19. ledna) klesla teplota k mínus 26 stupňům Celsia (měřeno stanicí ve 2 m nad zemí, přízemní teplota byla mínus 29 – Zdroj ČHMÚ). Ranní teplota v Bedřichově byla až mínus 20 stupňů, přes den bylo zhruba mínus 13, v maximech mínus 22,1 stupně Celsia. Sněhová pokrývka v obci dosahovala až 20 cm. Zbytek ledna bylo proměnlivé počasí, mrholení střídalo sněžení, zataženo střídalo polojasno, sněhu na horách příliš nepřibývalo, spíš naopak.
Na začátku února bylo ve městech po sněhu, na horách se však lyžovalo, například na Bílých Bucích bylo okolo 30 cm sněhu. Takto to vydrželo do března. Za měsíc únor bylo napočítáno 26 mrazových dnů, nejnižší minimální teplota mínus 15,2.
V březnu začalo opět sněžit. Měsíc to byl teplotně normální, bez jakýchkoli výkyvů. V polovině měsíce měly hory v průměru 60 cm sněhu a více, sněžilo i v nížinách, počet mrazových dnů byl 31 (měřeno na Nové Louce). Lyžařská sezona nakonec trvala celých 90 dní, po neslavném začátku byla ukončena až první týden v dubnu. 2. dubna se citelně ochladilo – stanice Jizerka-rašeliniště naměřila minimum mínus 10,9 stupně, Jizerka mínus 10,5 a Bedřichov na Nové Louce mínus 8,7 stupně. V nížinách okamžitě nastoupilo jaro a dvacetistupňová tepla. Počasí nadále bylo proměnlivé, od jasna přes zataženo po déšť.
Květen. V průběhu května mrzlo, na Nové Louce bylo naměřeno mínus 3,8 stupně. Teplota vody na v. d. Bedřichov na začátku měsíce nepřesahovala 6 stupňů, v třetí dekádě vystoupala na 10 stupňů.
V polovině června byly bouřky. 16. a 17. června (čtvrtek a pátek) se krajem prohnala silná průtrž mračen. Ranní teploty byly nízké, v Bedřichově na Nové Louce byly naměřeny, coby noční minimum, celé 2 stupně. Bouřková fronta postupovala Libereckým krajem a paralyzovala železniční a autobusovou dopravu. Frýdlant byl dokonce bez elektřiny. Silný vítr lámal větve i celé stromy. V Bedřichově bouřku doprovázel silný déšť, za 24 hodin spadlo přes 58 mm srážek, v maximech až 63 mm. Konec měsíce června byl opět deštivý. Také během měsíce června byla naměřena jednou hodnota bod bodem mrazu, a to mínus 2,5 stupně na Jizerce, v Bedřichově 0,7.
Červencové teploty na horách byly tak akorát – povětšinou okolo 25 až 30 stupňů, žádná tropická vedra. Přesto nejvyšší teplota roku 2016 byla naměřena právě v červenci – 24. července 33,6 stupně Celsia. Červenec byl z celého roku nejteplejším, i když jeho průměrná teplota činila 16,5 stupně (srovnejme: nejteplejším měsícem roku 2015 byl srpen, který měl v průměru 20,2 stupně Celsia).
Mírné ochlazení přišlo se začátkem srpna. Teploty se ve svých maximech držely u 20 stupňů Celsia. Jasno a polojasno střídaly přeháňky, mrholení. Během srpna bylo dokonce jednou naměřeno záporných hodnot – mrzlo. Malinko příjemnější a teplejší počasí přišlo se začátkem školního roku. První půle měsíce září byla teplejší než průměrné hodnoty srpnové. Lehký pokles teplot nastal až v druhé polovině září (okolo 15 stupňů). V. d. Bedřichov v Jizerských horách hlásilo 17 °C (teplota vody), přičemž se jednalo o jednu z nejchladnějších nádrží na koupání z celé ČR (stejná teplota byla naměřena ještě na Labské ve Špindlerově Mlýně).
S nástupem října však teploty dále klesaly. Okolo 7. října v Krkonoších poprvé sněžilo. Také teploty v Bedřichově se začaly blížit nule. Očekávané srážkové úhrny se poměrně brzy vyplnily. V Jizerských horách, tj. v Bedřichově na Kamenici 52 mm a na Nové Louce 46 mm a na Blatném rybníce 48 mm.
16. listopadu postihla Liberecký kraj kalamita v podobě náledí. Ledovka pokryla silnice i chodníky, cesty nebyly schůdné ani sjízdné. Problémy měli i hasiči a sypači. Teploty se pohybovaly pod bodem mrazu (na horách okolo mínus 3 stupňů) a do toho sněžilo/pršelo. Velký problém nastal právě kvůli zapadlému sypači a neprůjezdné komunikaci v úseku mezi Českou Chalupou a Maliníkem, která spojuje Liberec a Bedřichov. Vyproštění sypače a zprůjezdnění silnice trvalo cca dvě hodiny.
Zimní sezona na magistrále začala 1. prosince 2016 úpravou 5kilometrového okruhu, sníh napadl během noci na čtvrtek – přes 10 cm. Sníh ovšem padal již v průběhu měsíce listopadu. Úplně poprvé napadl 3. listopadu, jednalo se o několik centimetrů, ale do druhého dne roztál, teploty se totiž pohybovaly okolo 2 až 5 stupňů. Prosincové teploty se zpočátku držely kousek pod bodem mrazu, okolo 12. prosince klesaly v noci a k ránu až k mínus 10. Zbytek měsíce se teploty pohybovaly mezi 0 až mínus 5 stupni Celsia, sněhu bylo tak tak, že jej šlo upravovat rolbami (magistrála), sjezdovky se snažily absenci sněhu dohnat umělým zasněžováním. Teploty ovšem vlekařům příliš nepřály, a tak sezona na sjezdovkách začala s mírným, asi týdenním zpožděním (původní plán spuštění vleku byl stanoven na 17. prosince, nakonec se podařilo povrch uspokojivě upravit na vánoční termín 23. prosince). Výška sněhu byla do 30 cm.
Na Vánoce přišlo oteplení se smíšenými srážkami, mrznoucí déšť střídalo silné sněžení, bylo zataženo. V týdnu mezi Vánocemi a Silvestrem se počasí ustálilo, začalo přimrzat; zpočátku sezonu ovládalo inverzní počasí, kdy bylo na horách krásně slunečno a téměř bezvětří, v městech a nížinách zde na severu šedivo a nevlídno. V druhé polovině týdne se rozhostilo pěkné počasí i v údolích. Jasná obloha a slunce zaručovaly solidní návštěvnost hor, jelikož bylo dostatečné množství sněhové nadílky (na sjezdovkách převážně s umělým podkladem, na magistrále sníh přírodní). Na Silvestra bylo opět nádherně, vanul slabý proměnlivý vítr, teploty přes den se pohybovaly okolo 0, v maximech na 3 stupních, v noci teploty klesaly k mínus 8.
Školství, vzdělávání, programy pro rodiny a děti
Na území obce se nenachází žádná mateřská, základní nebo jiná škola, přesto se každý rok může obec pochlubit nějakou aktivitou, která podporuje nejmladší část obyvatelstva Bedřichova.
V roce 2016 se jednalo o vybudování dvou dětských hřišť, exkurzi do liberecké zoologické zahrady a uspořádání dětského divadelního představení. Hlavními strůjci těchto přínosných aktivit byli Obec Bedřichov s Kulturní, sociální a sportovní komisí (KSSK), spolek Bedřichováci a další nadšení jednotlivci. (Obec Bedřichov – starosta Petr Holub a místostarosta Vladimír Černý, v administrativě Regína Keltnerová a Silvie Vasková; JOPS – ředitelka Silvie Vasková; KSSK – předsedkyně Gabriela Hozdová a členové Jan Bubeník, Radim Havlík,Lenka Klinderová, Martin Kunc, Hana Plíšková, Michaela Švitorková; spolek Bedřichováci – předseda Michal Kapička a výbor spolku – Miroslav Bíca, Jaromír Janda, Josef Saska, Jan Bubeník, Petr Kunze; za jednotlivce zejména Květa Barešová Kunze, František Jelínek nebo Tomáš Hofman /Drakiáda/).
13. března 2016 Den Jizerské magistrály
V neděli 13. března proběhla velice oblíbená akce pro rodiny s dětmi. Na lyžařském stadionu v Bedřichově se od 9 hodin ráno prezentovaly stroje na úpravu tratí (tři rolby a skútr), souběžně s tím probíhalo představení týmu JIZERSKÉ, o.p.s., a Jizerské magistrály v čele s ředitelkou Silvií Vaskovou (roz. Kalinovou), s rolbaři a přáteli JOPS. Součástí byl jako každý rok závod pro děti i dospělé s atraktivními cenami. Na nejrychlejší ženu a nejrychlejšího muže čekala odměna v podobě celoroční parkovací karty na parkoviště v Bedřichově, dětský závod se jel o čokoládové medaile. Návštěvníci Dne Jizerské magistrály si mohli prohlédnout techniku, děti měly možnost svézt se na saních za skútrem nebo se povozit na rolbách.
20. března 2016 Malování velikonočních vajíček
V neděli 20. března se konala od 13 hodin zajímavá akce v Chatě Bajama v Bedřichově č. 1679. Rodiče s dětmi byli srdečně přizváni na malování velikonočních vajíček. Malování na polystyrenová vajíčka se zúčastnilo zhruba 15 dětí, všem se tento předvelikonoční počin líbil.
Červenec, srpen 2016 Angličtina hrou
Od dubna 2016 lákaly reklamní letáky na příměstský tábor s angličtinou v Bedřichově! Intenzivní jazykový kurz pro děti z Libereckého kraje opět organizovala paní Monika Ernst z pražské jazykové školy, která má v Bedřichově svou pobočku. Příměstský tábor byl určen pro děti ve věku 6 až 14 let. Kurzy vedli rodilí mluvčí, v nabídce byl i německý jazyk.
Červen 2016 Dětské hřiště NISA s rolbou a "prolézačky" za stadionem
V červnu t. r. bylo u parkoviště Nisa a sjezdovky na Malinovce otevřeno pro veřejnost velice originálně pojaté dětské hřiště. Hlavním herním prvkem se stala velká dřevěná rolba, snad zatím jediná svého druhu u nás v Česku, nechybí však další atrakce jako prolézačky, pružinové houpačky, lanovka či skútr.
U lanového parku za zimním stadionem vyrostlo další dětské hřiště, spíše se jedná o soustavu prolézaček, které taktéž slouží veřejnosti. U obou hřišť je jako hlavní materiál použito dřevo.
4. června 2016 Dětský den v ZOO aneb Výlet za tygříky Maiou a Shankarem
Výlet do ZOO pro bedřichovské děti uspořádala Kulturní, sportovní a sociální komise (KSSK) obce Bedřichova v rámci oslav Dne dětí pod vedením Hany Plíškové.
Děti s doprovodem měly sraz v 9 hodin u OÚ, odkud se vydaly pěšky do Liberce. V Liberci výpravu čekal oběd a poté prohlídka místní ZOO. Menší děti, které si na zhruba 5kilometrovou cestu ještě netroufaly, mohli rodiče dovézt na 12. hodinu k hlavnímu vstupu ZOO, kde si doprovod z řad KSSK děti převzal. Obec Bedřichov uhradila dětem bydlícím na Bedřichově vstup do ZOO, svačinku (sušenku a pití), oběd a cestu autobusem zpět. Děti předškolního věku musely mít s sebou dospělý doprovod, tomuto doprovodu obec přispěla 50 % ze vstupného do ZOO.
18. června 2016 Dětské divadelní představení Hrátky s odpadky aneb Smetištní blues
V Hotelu Jelínek se v červnu konala velice zajímavá divadelní hra pro děti. Pohádková komedie odstartovala v 15 hodin a byla zcela zdarma. Hrátky s odpadky nastudovalo Divadýlko z pytlíčku z Prahy a bylo určeno pro mateřské školy, eventuelně pro žáky 1. až 4. třídy základní školy.
Hlavními představiteli příběhu byli dva tvorové, kteří se narodili na smetišti a milují odpadky a nepořádek. Tato prapodivná záliba dvou tvorů se pochopitelně ani trochu nelíbila lidským i nadpřirozeným bytostem, a tak brzy došlo ke konfliktu… Součástí představení byly písničky, živá i reprodukovaná hudba, velké, barevné a výrazné loutky a recesistické kousky. Hra měla být původně uvedena v amfiteátru u bedřichovského kostela, jenomže počasí úplně nepřálo.
2. července 2016 Nové dětské turistické stezky v Bedřichově
Obec Bedřichov na léto přichystala dvě nové dětské turistické stezky. Mravenčí stezku, kterou provázejí dřevěné sochy zvířátek, ta vede návštěvníky na rozhlednu Královku. Stezka k viklanu je stezka o hledání legendárního bedřichovského balvanu – viklanu (kámen, který se viklá, jelikož stojí na malé základně, ale nespadne). Slavnostní otevření obou stezek proběhlo v sobotu 2. července 2016 v 10 hodin. (Viz kapitola Turistická sezona)
28. září 2016 Drakiáda a sportovní odpoledne
Na louce u Lesní chaty v Bedřichově, v blízkosti vodojemu se od 14 hodin konalo pouštění draků se sportovním odpolednem. Součástí podzimní akce bylo též drobné občerstvení a různé sportovní hry. Navíc – každé dítě, které přineslo vlastnoručně vyrobeného draka, dostalo originální tričko. Drakiádu uspořádala Obec Bedřichov ve spolupráci s Chatou Bajama.
28. října 2016 Opékání brambor a jablek
V pátek na státní svátek (Den vzniku Československa) proběhlo na zimním stadionu v Bedřichově od 14 hodin pod taktovkou Obce Bedřichova a Chatou Bajama „opékání“ brambor a jablek na ohni jako za starých časů našich babiček a prababiček.
20. listopadu 2016 Zdobení vánočních perníčků
Obec Bedřichov pozvala bedřichovské děti za doprovodu svých rodičů na zdobení perníčků, a to na 14. hodinu do penzionu U Kučerů č. 177 (na křižovatce u OÚ). Na tuto akci o několik dní později navázalo „zdobení“ vánočního stromku v místním kostele (na sv. Kateřinu 25. listopadu t. r.).
5. prosince 2016 Mikulášská nadílka
V pondělí na „Mikuláše“ bylo v Hotelu Jelínek pro děti do 10 let z Bedřichova připraveno překvapení. Děti dostávaly od Mikuláše balíčky, v nichž bylo například velké Kinder vejce, ovoce, křížaly a uhlí. Sourozenci obdarovaných dětí do jednoho roku věku dostávali dřevěnou hračku. Začátek akce byl od 17.30, pořadatelem Obec Bedřichov.
Mimo obec Bedřichov
Květen 2016 Dětské hřiště na Královce
Na konci května byl představen u rozhledny Královka nový areál pro rodiče s dětmi. V průběhu léta byl ještě postupně doplňován o další herní prvky. V závěru léta již nechybělo nic zásadního – velké pískoviště s kladkami a pákami, lanovky, houpačky včetně pružinových… Vše tematicky sladěno do „dopravy“. Zvláštností celého hřiště se staly tunely, podzemní prolézačky, připomínající potrubí. Celé hřiště působí velkorysým dojmem. Součástí hřiště jsou i odpočivné zóny s lavičkami, nedaleko se nachází terasa restaurace a venkovní kiosek s rychlým občerstvením a suvenýry. Hřiště je lákavým cílem pro všechny dětské výletníky, kteří se vydají z Bedřichova.
Turisticka sezona
Leden 2016 Zájem o individuální výuku
Zpráva z tisku (Liberecká drbna) z ledna 2016 uvedla, že ve „skiareálech v Libereckém kraji roste zájem o individuální výuku lyžování. Zatímco dříve skupiny tvořily až 80 %, nyní je to zhruba půl na půl. Vyplývá to z ankety mezi provozovateli středisek a lyžařských škol“. Tento trend potvrdil i Pavel Bažant ze Ski Bižu, provozovatel střediska v Bedřichově. Tendenci vyučovat i malé děti individuálně ovšem lektoři a provozovatelé lyžařských škol nepodporují, důvodem je věk dětí a potřeba zábavy při výuce, která děti motivuje k výkonům. V posledních letech není neobvyklé, že na lyžařské výcviky jezdí děti od mateřských škol, tj. cca od 3 let věku. Bažant dále uvedl, že příjmy z výcviků lyžařských škol a dalších doprovodných služeb tvoří nezanedbatelnou část tržeb skiareálů, zhruba 10 %. Zvýšil se zájem o gastronomii a půjčování vybavení včetně lyží.
Únor 2016 Bedřichov v THE NEW YORK TIMES!
Český tisk si povšiml zajímavého textu z února t. r. V amerických novinách The New York Times vyšel článek novináře Joshui Hammera (s fotografiemi Andrease Meichsnera), který se tematicky věnoval lyžování v Německu, Polsku a Česku. Z české kotliny Hammer vybral právě Jizerské hory, na doporučení přítele z Berlína, a vcelku podrobně a chvályhodně se rozepsal o běžkování, zdejší historii (včetně sudetoněmeckých vztahů, válečného období atd.) a aktuálních místech, kde se dá velmi dobře strávit aktivně volná čas.
Na pozadí jeho zážitků z běžeckého lyžování jsou přiblížena místa jako Šámalova chata, Prezidentská, osada Jizerka a především obec Bedřichov. Americký novinář byl s pobytem spokojen, uchvátila ho hlavně (dle jeho slov) panenská až pohádková příroda. Jediné mínus by dal za jazykovou bariéru, většina návštěvníků, ale též lidí pracujících v turismu zde neumí anglicky. Na stranu druhou i jeho článek částečně poodkrývá, proč místní lidé spíše hovoří německy a téměř vůbec anglicky. 5denní pobyt v Jizerských horách absolvoval se svými syny, za ten necelý týden si osvojili i několik českých slov (například „dobrý“ nebo „koruny“).
Březen 2016 Efektivní rozmístění turistů po Jizerkách
Koncepci rozvoje cestovního ruchu Jizerské hory schválil 9. března 2016 Krajský úřad Libereckého kraje. Cílem koncepce mělo být především množství opatření, která budou motivovat turisty (návštěvníky) k objevování méně známých turistických lokalit. Ruku v ruce s tím šlo v koncepci o ulehčení přírodě a životnímu prostředí, která trpí při přetlaku turistů například v době konání Jizerské 50, při příznivém počasí v zimě (kolony aut na parkovištích, velké množství lidí na vlecích, na lyžařské magistrále a na atraktivních místech Jizerek), ale v některých případech i v létě.
Rozptyl turistů byl naplánován zejména do zatím méně navštěvovaného Frýdlantska a okolí Černostudničního hřbetu (Pěnčín, Zásada…) tak, aby se ulevilo přetíženým místům a nepletli se vzájemně na cestách kupříkladu lyžaři s pěšími, cyklisté s pěšími apod., leckdy totiž vznikají i nebezpečné situace. Velkým tématem koncepce se stala stavební aktivita v CHKO a na horách obecně, dále usměrňování rozvoje sjezdového lyžování (preference Ještědu a Špičáku), ochrana klidových lokalit pro chráněné druhy.
Na přetěžování lokalit upozornilo sčítání turistů již před lety na oblíbených nástupních místech a páteřních trasách Jizerských hor – v Bedřichově a Janově nad Nisou, na Čihadlech a Josefodolské přehradě, na Holubníku.
Změna termínu Jizerské 50
Tradiční termín závodu Jizerské 50 se z ledna přesunul na únor, po 17 letech se tak v roce 2017 pojede Padesátka v termínu, který pro ni platíval v rozmezí let 1990–2000. Starší ročníky závodu se předtím jezdívaly na konci ledna. V současném itineráři světových závodů nebylo lehké najít „volné“ datum, a tak jsou Bedřichovští rádi, že tento únorový byl možný.
Posun termínu reaguje na opakující se komplikace při nedostatku sněhu. Změnu termínu předcházela odborná diskuze a detailní analýza ČHMÚ, který od roku 1951 sbírá data o počasí (srážky a teploty). Na únorový termín, dle jejich propočtů, spadá pravděpodobnost dostatečné sněhové pokrývky na 95 %. Je zde třeba připomenout, že v letech 2007 a 2014 se Padesátka bohužel nekonala, nebyl sníh.
Květen 2016 Boom elektrokol v Jizerkách
V posledních letech se do povědomí nejen cyklistů dostala elektrokola a elektrokoloběžky. Mezi hlavní výhody těchto kol patří to, že i méně zdatní nebo starší lidé se na nich mohou dostat do míst, kam by na kole nedojeli a pěšky nedošli. Kola však využívají i sportovci pro svou rekonvalescenci po úrazech či lidé po různých zraněních a operacích. Rok 2016 v tomto ohledu zažil tzv. boom. Přímo v Bedřichově elektrokola tento rok půjčovalo Ski Centrum Adler, v nedalekých Hraběticích u Severáku Ski Bižu Sport a B-sport. Půjčovny nabízely elektrokola v provedení horské kolo nebo městské kolo. Baterie těchto kol vydrží 80 až 100 km a lze na něm jet i bez pomocné energie, bez motoru je však jízda namáhavější, samotné elektrokolo totiž váží přes 20 kg. Maximální rychlost s motorem je 25 km/h. V sezoně 2015/2016, která byla od dubna do září, se průměrná cena půjčovného na den za kus pohybovala okolo 500 Kč.
Červenec 2016 Mravenčí stezka a Stezka k viklanu 2016
Na letní prázdniny a turistickou sezonu připravila obec Bedřichov zpestření v podobě naučné stezky o zvířatech žijících v Jizerských horách – Mravenčí stezky. Stezka vede od informačního centra či centrálního parkoviště kolem Lesní chaty, cíl se nachází na rozhledně Královka nebo Prezidentské chatě. Délka stezky je 1,5 km.
Stezka byla primárně určena rodinám s dětmi s tím, že má motivovat především malé návštěvníky k pěší turistice. Jako odměnu mohly děti dostat v cílové stanici jizerský nápoj Kitl. Tato akce s nápojem trvala do konce měsíce října, v následujícím roce 2017 se snad bude nabídka opakovat.
Dle zpráv se Mravenčí stezka velice osvědčila a návštěvníkům líbila. 15 dřevěných zvířecích soch (srnec, zajíc, divočák ad.) vytvořil smržovský řezbář Pavel Róka. U některých soch se nacházejí kódy, které pak slouží k rozluštění tajenky. Podklady k luštění obdrželi ubytovatelé, jinak jsou k mání v bedřichovském infocentru (jedná se o letáček s mapkou a jednoduchou křížovkou). Celým putováním provázejí postavičky rodinky Jizerkových, jakési oživlé smrkové stromečky.
Stezka k Viklanu
Druhým zpestřením pro nejmenší turisty se stala stezka za tajemstvím bedřichovského viklanu. Také zde za nalezení cíle (viklanu) šlo získat odměnu, náramek se znakem obce Bedřichova – orazítkováním speciální kartičky a odevzdáním v infocentru. Délka stezky je rovný 1 km (od centrálního parkoviště). Přesné místo viklanu však dobrodruzi musí najít sami pomocí čtyř náhodných šipek.
Slavnostní otevření obou stezek se uskutečnilo v sobotu 2. července 2016 v 10 hodin. Obě stezky stály zhruba 150 000 Kč. Vrchní část stezky ke Královce upravily Lesy ČR, stávající cesta se tak stala bezbariérovou.
Srpen 2016 Česko – země neznámá
V rubrice Českého rozhlasu se na počátku srpna objevila kratičká reportáž z Jizerských hor, potažmo Bedřichova. Pracovnice IC Gabriela Hozdová se stala průvodkyní na trase Bedřichov – přehrada na Černé Nise. Redaktorka Jaroslava Mannová se ptala na různé zajímavosti v okolí, nejen na dobu výstavby pravděpodobně nejvýše položeného vodního díla v Čechách. Pořad byl archivován na webu ČRo.
3. září 2016 Pouť na Kristiánov se nekonala
Tradiční pouť do Kristiánova se letos nekonala. Po zářijové pouti v roce 2015 byl objekt uzavřen s tím, že po zbytek roku bude probíhat celková rekonstrukce Památníku. Pracovníci muzea ještě v lednu 2016 věřili, že se veškeré práce stihnou do konce léta roku 2016 a že tradiční termín pouti (první sobota v září) nebude narušen. Stavební práce však nebyly dokončeny zcela. Muzeum doufalo, že by bylo možné uspořádat pouť alespoň v náhradním termínu, nakonec ani tato možnost nevyšla. Plánované otevření Památníku sklářství po rozsáhlé rekonstrukci bylo avizováno až na jarní měsíce roku 2017, další pouť se tedy bude konat až v září 2017.
Budova Památníku během roku 2016 prošla rozsáhlou rekonstrukcí, jejímiž cíli byly, dle oficiální zprávy Muzea: „obnova časem ztracených památkových hodnot a zlepšení provozního zázemí pro návštěvníky a samotné průvodce. Došlo zejména k sanaci všech stavebních konstrukcí od kamenných sklepení přes roubenou část až po střechu a k zajištění nezbytného hygienického minima (elektřina, voda, odvod odpadů). Nově bude po rekonstrukci možnost základního občerstvení návštěvníků.“ (Viz www.msb-jablonec.cz)
Budově památníku přibyl zastřešený prostor terasy, vnitřní expozice obdržely nový ráz, během nové sezóny dojde ke zpřístupnění podkroví, kam se veřejnost dosud nikdy nedostala.
Prosinec 2016
Útok na vánoční trh v Berlíně v pondělí 19. prosince 2016
Veřejnost před Vánocemi rozrušila tragická událost z Berlína. Kamion vjel na třídě Kurfürstendamm do skupiny návštěvníků vánočního trhu. Zemřelo 12 lidí, 48 bylo zraněno. Bohužel se jednalo o teroristický útok. Pachatel byl následně dopaden až v Itálii a zastřelen policií. Mezi oběťmi byla jedna žena z České republiky. Následkem těchto událostí byly posíleny bezpečnostní hlídky policie po českých městech, na mnoha místech byly nainstalovány zábrany do blízkosti vánočních trhů (například u liberecké radnice betonové panely).
První stupeň nebezpečí platil v Česku již v březnu na dva měsíce po útocích v Bruselu. Během roku to nebyly útoky jediné. Všechny uvedené události samozřejmě měly a mají dopad na turistický ruch. Mnoho lidí vyhledává ke své dovolené místa s vyšší bezpečností a menším rizikem teroristických útoků. Zejména pro sousedící státy jako Německo je Česká republika zajímavou destinací ke strávení dovolené, což se může v budoucnu paradoxně pozitivně projevit právě i v naší horské obci na návštěvnosti.
Vavřinec Hradílek na tréninku v Jizerkách
20. prosince 2016 zavítal do Jizerských hor český olympijský vítěz z roku 2012 (stříbro, Londýn), kajakář, vodní slalomář, aby malinko potrénoval na sněhu. Na běžkách projel část magistrály, vyfotil krásně upravené ranní stopy a doporučil návštěvu hor místo nakupování v centrech před Vánocemi. Počasí měl skvělé, bylo zrovna jasno, slunečno.
Bedřichov mezi Vánocemi a Silvestrem
Poslední týden roku vyšel jako pohádková zima. V nížinách z důvodu inverze bylo zataženo, sychravo a bez bílé zimní pokrývky. Dostatek sněhu, slunečné počasí, slabý proměnlivý vítr, upravené sjezdovky a trasy pro běžkaře, tak vypadala horská obec. Rekordní počty lidí dorazily do hor a do Bedřichova, parkoviště byla plná, také parkoviště u penzionů, restaurací a každé volné místečko…, v pohostinstvích se tvořily fronty na jídlo, ve stopách po magistrále bylo „narváno“ k prasknutí. Závěr roku 2016 se co do úspěšnosti turistické sezony nadmíru vyvedl.
Sportovní rok na Bedřichově
Leden 2016 Jizerská padesátka
8., 9. a 10. ledna 2016 se konala 49. ČEZ Jizerská 50, jejíž živý přenos probíhal i v České televizi od 8.30 na programu ČT sport. Veškerou podobu tradičního závodu tentokrát změnilo počasí, především nedostatečné množství sněhu a vcelku teplý prosinec. Pořadatelé nakonec naštěstí přišli se schůdnou alternativou, jak závod nezrušit a jak ho uspořádat tak, aby alespoň částečně odpovídal závodům Ski Classics v dálkovém lyžování. Se zástupci Ski Classics bylo oficiálně dohodnuto, jak bude vypadat elitní závod, který i ve své zcela nové podobě byl pro účastníky značně náročný.
Závod se jel na zkráceném okruhu, který měl cca 4 km. Tento okruh elitní kategorie běžců absolvovaly celkem 15krát. Patnáct kol klasickou technikou měřilo přibližně 50 km. „15“ při tomto závodě znamenala počet zesnulých horolezců, na jejichž počest se závod již desítky let koná. Navždy bylo také vyřazeno prvních patnáct startovních čísel, s nimiž se již nikdy nebude na Padesátce závodit. Elitní skupina, 100 mužů a 18 žen, startovala v neděli v 8.30 naráz a musela objet oněch 15 kol. Jelikož byl okruh krátký a úzký, závodníci, kteří byli dostiženi o celé kolo, museli ze závodu odstoupit.
Ostatní běžci, ti rekreační, jeli pouze čtyři kola, tj. 16 km. Startovali ve vlnách po 400 závodnících, část běžela již v pátek, část v sobotu, zbytek v neděli po elitní kategorii. Na základě této zkušenosti a problémů se sněhem v předchozích dekádách se pořadatelé pokusí změnit termín konání další Padesátky, resp. přesunou jej na únor.
Doprovodný program 49. ročníku Jizerské 50 začal jako obvykle v pátek na slavnostním zahájení přímo na stadionu v Bedřichově. Zahajovací akce začala v 18:30, součástí byla připomínka tragického konce Expedice Peru 1970. Následující den se konala v bedřichovském kostele sv. Antonína mše za zesnulé účastníky Expedice Peru 1970 od 17 hodin. Další část programu, ČEZ SkiFest, se týkala Liberce a náměstí u radnice, kde na pódiu vystoupil zpěvák Michal Hrůza (ten mimochodem nazpíval titulní píseň Padesátka ke stejnojmennému filmu), koncert pod širým nebem se konal od 19 hodin a byl zdarma.
V průběhu konání závodů byla na bedřichovském stadionu vytvořena tzv. ČEZ Fun zóna, jakýsi vyhřívaný olbřímí stan, kde se podával teplý čaj zdarma a kde měly děti možnost malinko se zabavit na herní konzoli, při stolním fotbálku, event. v dětském koutku při kreslení nebo hrách na tabletech. Již od čtvrtka (do soboty) byly v OC Nisa na okraji Liberce připraveny testovací jízdy užitkových vozů Volkswagen. K dispozici byly i další akce sponzorů, firem jako Enervit, KAMA ad.
Novinkou tohoto ročníku byla spolupráce s iQLANDIÍ, která umístila svůj vědecky zaměřený stánek přímo na Padesátce v Bedřichově a uvedla i svou oblíbenou Science show.
Výsledky (Elite):
Muži: 1. Eliassen Petter (Nor / LeasePlan Go) 02:12:35, 2. Kjølstad Johan (Nor / United Bakeries) 02:15:49, 3. Aukland Anders (Nor / Santander) 02:15:50, …, 12. Řezáč Stanislav (Cze / Silvini Madshus Team) 02:18:15, 20. Ročárek Jiří (Cze / Atlas Craft Team) 02:20:52, 24. Novák Petr (Cze / Pioneer Investments) 02:22:24.
Ženy: 1. Johansson Norgren Britta (Swe / Lager 157 Ski Team) 02:38:27, 2. Korsgren Lina (Swe / Pioneer Investments – Cra) 02:39:28, 3. Lindborg Sara (Swe / Skistart.com) 02:40:42, 4. Smutná, Kateřina (Aut / Santander) 02:41:21.
Bedřichovský Night Light Marathon 2krát v letošním roce
16. ledna 2016 – 8. ročník ČEZ Bedřichovský Night Light Marathon
Tentokrát se jednalo o náhradní termín BNLM, důvodem byla nedostatečná sněhová pokrývka a celkově nepříznivé počasí na horách a tratích magistrály. Závodu se nakonec, po několikerém spuštění a zastavení registrace online, zúčastnilo 254 dospělých závodníků a 60 dětských, většina z dospělých závodníků odpovídala kategorii M39, tj. muži do 39 let. Počet a věkové složení účastníků ovlivnil mj. fakt, že rozhodnutí o zpřesnění trasy závodu padlo tři dny předem ve čtvrtek 14. ledna, závod se jel v sobotu 16. ledna. Na tento termín byla připravena též zkrácená varianta tras, kdyby sníh přece jen nenapadl (4km okruh u stadionu). Čas startu hlavního závodu byl v 19 hodin. Generálním partnerem byla Skupina ČEZ.
Vítězové na 35 km: M39 1. Pšenička Jakub (01:38:35), 2. Hušek Martin (01:40:29), 3. Pliska Jiří (01:40:45). Z39 (ženy do 39 let) 1. Jetmarová Jana (01:54:51), 2. Messenger Karen (02:06:51), 3. Vojtková Šárka (02:07:27).
Vítězové na 17,5 km: M39 1. Škoda Jakub (00:49:16), 2. Kubričan Lukáš (00:49:19), 3. Kuthan Tomáš (00:51:28). Z39 1. Moravcová Kateřina (00:59:05), 2. Klaclová Šárka (01:00:14), 3. Vejnarová Zdeňka (01:00:29).
30. prosince 2016 – 9. ročník ČEZ Bedřichovský Night Light Marathon
Po nejistotách z předchozího ročníku nastaly pořadatelům téměř ideální podmínky pro pořádání BNLM, zahajovacího závodu seriálu Skitour 2016/17. Několik dní před závodem zavládlo parádní počasí, přes den bylo jasno, svítilo slunce a bylo téměř bezvětří. Podobná idylka pokračovala i do večerních hodin, jasno a hvězdná obloha. Závod se jel v běžném termínu, stopy na závod byly připraveny. Snad jen mohlo být malinko více sněhu. Čísla na krátkou trať byla vyprodána dva dny před závodem. Den před závodem zbývalo na velkou trať pouze 50 volných míst.
Start hlavního závodu měl být v 19 hodin, kvůli technickým obtížím však samotná prezentace závodníků nabrala mírné zpoždění, v důsledku toho byl posunut start o 25 minut, což pro některé závodníky bylo stresující. Přesto po závodě zavládla spokojená až euforická nálada. Stoupající obliba tohoto závodu byla znát i na množství účastníků. Den před termínem byl zcela vyprodán závod na 17,5 km, v den závodu i ten na 35 km. Marathon zažil rekordní účast, celých 600 závodníků poměřilo svoje síly s čelovkami v noci na trasách. Součástí závodu byly jako vždy také dětské kategorie, začínající dětmi do 6 let věku. Generálním partnerem závodu byla opět Skupina ČEZ, hlavním partnerem firma Craft.
Vítězové na 35 km volně: M39 1. Šretr Radek (01:29:54), 2. Ročárek Jiří (01:30:13), 3. Pliska Jiří (01:31:01). Z39 1. Boudílková Adéla (01:43:22), 2. Knopová Kamila (01:44:50), 3. Lanková Lada (01:48:45).
Vítězové na 17,5 km volně: M39 1. Ondrášek Pavel (00:44:12), 2. Škoda Jakub (00:44:45), 3. Pearce Hanna (00:44:45), 4. Kubričan Lukáš (00:44:47). Z39 1. Moravcová Klára (00:47:30), 2. Davidová Markéta (00:48:58), 3. Kolínová Kristýna (00:52:24).
Další sportovní podniky
15. ledna 2016 Školní závody ZŠ Janov nad Nisou
23. ledna 2016 Zlatý cepín Jizerských hor
62. ročník závodu v běhu na lyžích (nejen) horolezeckých štafet, který pořádal HO LOKO Liberec, v rozsahu 3 x 10 km klasicky se konal 23. ledna jako memoriál Josefa Čihuly a Ericha Soukupa. O závod byl nebývalý zájem mezi horolezeckou veřejností, závodu se zúčastnilo 29 štafet. Během závodu vydatně sněžilo. Vítězové: 1. štafeta č. 23, Landa František, Urbánek Petr, Tryzna Jan, 2. štafeta č. 5 Stadherr Jaroslav, Macaj Jan, Kohout Milan, 3. štafeta č. 9 Junek Libor, Karešová Eliška, Antoš Radim.
31. ledna 2016 Zimní Bedřichovská pětihodinovka
Jednodenní orientační závod v běhu na lyžích pro dvojice proběhl na konci ledna v čase mezi 9.30 až 16.30, týden před závodem se značně oteplilo, naštěstí sníh vydržel. Závodu se nakonec zúčastnilo 98 dvojic ze 100 možných (horní limit). Prezentace probíhala v podvečer v sobotu 30. ledna mezi 16. a 18. hodinou v Bedřichově č. 1597.
4. února 2016 Školní závody ZŠ Janov nad Nisou
6. února 2016 Boboloppet
Boboloppet neboli Závod pravých chlapů na lyžích se konal v Jizerských horách se startem v Bedřichově u Skiservisu Mára mezi 8. a 10. hodinou (libovolně). Tento závod, již 5. ročník, se běžel volnou technikou v přesně vymezené délce 90 km.
Trasa: Valešovka – Prezidentská – Hrabětice – Jablonecká chata – Josefodolská přehrada – Kristiánov – Čihadla – Mariánskohorské boudy – Linkeho kříž – Mariánskohorské boudy – Protržená přehrada – Kůrovec – Knížecí – Václavíkova studánka – Mořina – U Bunkru – Kiosek – Knížecí – Smědava – Předěl – Paličník – Písčiny – Předěl – Kiosek – Smědava – Knajpa – Hřebínek – Olivetská hora – Závory – Vládní – Za Černou Nisou – Gregorův kříž – Nová Louka – Bedřichov (s převýšením 1 600 m). Časový limit závodu: v cíli do 18. hodiny!
Výsledky: Muži 1. Vondra Vítězslav, 2. Jakoubek Tomáš, 3. Marhoun Petr; Ženy 1. Jetmarová Jana, 2. Lanková Lada, 3. Švarcová Hana.
23. února 2016 Okresní kolo v běhu na lyžích družstev Asociace školních sportovních klubů
Pořádal Školní sportovní klub při ZŠ Janov nad Nisou.
12. března 2016 ČEZ HANDY KVADRIATLON 2016
1. ročník zajímavé sportovní akce proběhl v Bedřichově na stadionu 12. března t. r. Kvadriatlon smíšených dvojic (skicross, sprint, střelba na elektronické střelnici a běh na lyžích) proběhl v lehce improvizovaném duchu (muž a žena, hendikepovaný a nehendikepovaný, junior a senior a zcela nečekaně též člověk a pes). Původně se měl jet slalom, leč z důvodu nedostatku sněhu a spíše ledové pokrývky stadionu a okolí bylo přistoupeno k tomu, že byl nahrazen skicrossem. Přímo na startu rovněž vznikla další kategorie – člověk a pes, která bude pro další ročníky vypisována již automaticky.
Program závodu byl následující. Po registraci závodníků (dvojic) v hlavním stanu (od 9.30) následoval o 11. hodině start. Ve 13.30 byl závod oficiálně ukončen, o hodinu později začal živý moderovaný rozhovor Heřmana Volfa v hlavním stanu s Danielem Honzigem, mistrem ČR v akrobatickém lyžování 2015 a členem české reprezentace. Honzig se stal tváří zimního kvadriatlonu v Bedřichově. V 15 hodin přišlo vyhlášení výsledků včetně slavnostního ceremoniálu, v 15.30 byl předán šek Natálce Morové (benefiční část), bedřichovský kvadritatlon se totiž zapojil do sbírkové akce na zakoupení sluchového implantátu pro tuto neslyšící holčičku. O páté hodině program oficiálně skončil.
Vítězové a jednotlivé kategorie:
Handi a nehandicap: Štěpán Chroustovský a Jan Strcula (Skládačky C), Karel Matějka a Lenka Honzátková (Svěží vzduch), Miloš Bauer a Vítězslav Stix (AZ-Pokorny),
Junior a senior: Mojmír Stuchlík a Pavel Polák (Metrostav C), Václav Sychrovský a Eliška Tučková (Skibeck B),
Muž a žena: Michaela Pušová a Václav Puš (O´style footbike team), Lenka Michálková a Vít Balej (Lokálblok), Michal Hořejší a Veronika Hořejší (Hořáci),
Člověk a pes: Malvik a Šimon Cipro (Behejsepsem.cz).
Z bedřichovského kostela
9. ledna 2016 Mše Jizerská 50
I letos se v bedřichovském kostele sv. Antonína Paduánského konala mše svatá za účastníky tragické události Expedice Peru 1970 – začátek mše byl v 17 hodin.
Březen 2016 Velikonoce v kostele sv. Antonína Paduánského
20. března 2016 se slavila Květná nebo též Palmová neděle – týden před Velikonocemi ozdobili Bedřichováci (spolek) interiér kostela zelenými proutky a nakvetlými kočičkami. Tyto ratolesti se dále přikrášlily barevnými stužkami a malovanými velikonočními vajíčky. Kostel se v tuto neděli pouze otevřel, mše se nekonala.
25. března na Velký pátek byl návštěvníkům kostela umožněn náhled do vyzdobeného kostela, kříže s Ježíšem Kristem byly v tento den zahaleny rouškou, součástí programu byla i tzv. křížová cesta, a to od 11 hodin dopoledne. Slavila se tentokrát se vším všudy (letošního roku se bral Velký pátek coby státní svátek) na venkovní křížové cestě. Přijel kněz z Jablonce nad Nisou, malý autobus a auta s věřícími. Společná modlitba s duchovním zpěvem a zastávkou u každého kříže trvala do 12.30. V podvečerních hodinách (18.00–19.30) provázel kostelem pan Petr Kunze z Bedřichova a podával zájemcům výklad.
26. března v Bílou sobotu, po západu slunce přilétly zvony z Říma (byly pryč od čtvrtka; elektroniku na kostele, aby zvony nezvonily, vypnul pan Kunze) a z Ježíšů v kostele byly sejmuty roušky. V neděli 27. března následovala mše svatá ke Vzkříšení Krista na Boží hod velikonoční – mše se konala od 11 hodin a byla to historicky první mše svatá na Zmrtvýchvstání Páně po druhé světové válce.
28. března Velikonoční pondělí. To se v Bedřichově oslavilo pomlázkou, koledou a malovanými vajíčky v klasickém čase od „božího“ rána do 12 hodin v poledne. V kostele se tento den již nic nekonalo, pan Kunze pouze otevřel kostel tak, aby návštěvníci obce mohli do svatostánku alespoň nahlédnout.
21. května 2016 Brigáda v kostele a jeho okolí
Spolek Bedřichováci uspořádal v květnovou sobotu brigádu za účelem úklidu bedřichovského kostela a jeho okolí. Sraz se konal u kostela sv. Antonína Paduánského v 9 hodin ráno.
10. června 2016 Noc kostelů
Také v roce 2016 se bedřichovský kostelíček přidal k Noci kostelů. Program začínal v 17.30 odpoledne tzv. Malým kostelním koncertem. Jednalo se o pásmo balad, folkových písní a spirituálů. V kostele vystoupil Petr Chalupa a Květa Barešová Kunze. Po koncertě následovala komentovaná prohlídka kostela. Pro návštěvníky Noci kostelů byla k vidění na ochozu kostela výstava kostelní kroniky, součástí byla též prohlídka kostelní věže s funkčním hodinovým strojkem.
11. června 2016 Antonínská pouť
Okolo svátku Antonína (13. června) se „tradičně“ v Bedřichově konala Antonínská pouť. První novodobé oslavy patrona zdejšího kostelíka, zasvěceného právě sv. Antonínu Paduánskému, se udály v roce 2007. T. r. se konal jubilejní 10. ročník od 10 do 15 hodin. Pouť byla pořádána spolkem Bedřichováci, Obcí Bedřichov a Římskokatolickou farností v Jablonci nad Nisou.
Součástí programu byla bohoslužba, poté slavnostní zahájení pouti, koncert v kostele Zlatý holky a divadelní představení pro děti O Smolíčkovi. Souběžně s tím probíhaly soutěže a hry pro nejmenší, větší i dospělé, dále projížďky na koních či řemeslné dílny. Atmosféru pouti přirozeně doplňovaly stánky s upomínkovými předměty a občerstvením, samozřejmě nechyběl řezbář Ivan „Dědek“ Šmíd!
Časový harmonogram: 10:00 slavnostní bohoslužba v kostele sv. Antonína, 11:00 zahájení pouti, 12:00 Zlatý holky – koncert v kostele, 13:00 Luas Dancing School aneb Učíme se tančit, 14:00 divadlo O Smolíčkovi a 15:00 Retro Five – kapela, která zahrála k posezení nejen u piva.
18. června 2016 Hrátky a odpadky
Představení se původně mělo odehrávat v amfiteátru u kostela, z důvodu nepřízně počasí bylo nakonec přesunuto do Hotelu Jelínek (viz kapitola Školství, vzdělávání, programy pro rodiny a děti).
25. listopadu 2016 Zdobení vánočního stromku
Pět dní po zdobení perníčků se konala návazná akce, kdy děti mohly se svými rodiči v pátek 25. listopadu, tj. na sv. Kateřinu, od 17.30 vyzdobit vánoční stromeček ve zdejším kostele sv. Antonína. Zdobily samozřejmě vlastnoručně ozdobenými perníčky! Pořádala Obec Bedřichov.
26. prosince 2016 Půjdem spolu do Betléma
Každoroční velká povánoční událost folklorního charakteru se opět konala. Spolek Bedřichováci uspořádal poutavé procesí z centrálního parkoviště směrem k obecnímu úřadu a kostelu sv. Antonína. Průvod v maskách jako vždy tvořila bedřichovská chasa, jizerští pastýři a Tři králové, ti všichni se šli poklonit k jesličkám u kostela, kde v dřevěném příbytku na ovčí kůži již čekal Ježíšek se svými rodiči, panenkou Marií a svatým Josefem. Z parkoviště se vycházelo v 16.06. Mezi atrakcemi večera nechyběl také velbloud.
28. prosince 2016 Česká mše vánoční Hej mistře! – Jakub Jan Ryba
Vánoční koncert smíšeného pěveckého sboru Janáček z Jablonce nad Nisou uspořádal sbor společně s obcí Bedřichovem a s Hotelem Jelínek. Oblíbená Česká mše vánoční začala od 19.30, účinkoval sbor Janáček a jeho sólisté, sbor řídila Olga Fröhlichová, na klavír doprovázela Romana Halamová.
Drobnosti ze života v obci
9. dubna 2016 Vítání občánků Bedřichova
Vítání občánků proběhlo v penzionu Valentino v Bedřichově v sobotu 9. dubna 2016. Čtyři nové občánky (Škodovou Natálii, Svobodovou Josefínu, Zárybického Jana a Holubcovou Žofii) přivítal starosta obce Petr Holub. Vítání se uskutečnilo po dlouhé době, jelikož se nové zastupitelstvo rozhodlo vítat na jaře, tedy v dubnu. Rodiče občánků dostali skleněnou plaketku, malý dortík, maminky květinu, sourozenci (pokud přišli) malou hračku. Samozřejmě byl přizván oficiální fotograf.
Říjen 2016 Nový parkovací systém v Bedřichově
Během měsíců října a listopadu byl dokončen nový parkovací systém na bedřichovském parkovišti. V listopadu se už jen dolaďoval software, po obci bylo třeba ještě rozmístit informační tabule. Starý systém býval již často poruchový, opakovaná hlášení o nemožnosti zaparkovat, zaplatit atd. se množila. Starý systém sloužil zhruba 15 let, u nového bude možnost platit i platební kartou (automat totiž někdy lyžníkům nebral zvlhlé papírové bankovky). Obec si od nového systému slibuje zlepšení služeb pro návštěvníky hor. Jal se systém osvědčí, ukáže turistická sezona 2016/2017.
Listopad 2016 Projekt "Stadion" a výčet návrhů
Po několikaletém soužení a řešení otázky, co se tedy postaví na stadionu v Bedřichově za objekt místo tzv. Jabkenic (demolice proběhla v září t. r.) a kde vlastně onen nový objekt bude stát, přišly na řadu další plány a vážné rozhovory.
Architekt Filip Horatschke s ateliérem Artikl přinesl v roce 2016 do pléna návrh s názvem Brána Bedřichova, návrh to byl výrazně progresivní. Většina stavební hmoty byla umístěna pod povrchem, nad zemí se skutečně nacházela jen jakási brána do hor z granitu. Již ale téměř před deseti lety, v roce 2008, přišel se zajímavým návrhem, v němž byl kladen důraz na dřevěné konstrukční prvky, architekt Martin Rajniš s Davidem Kubíkem v rámci ateliéru Huť architektury. V té samé době na svém projektu pracovala architektka Jitka Skalická. Její do jisté míry „tradicionalistický návrh“ (v duchu tří horských chalup) byl až do roku 2014 brán jako vítězný a hodný realizace, autorka sama své návrhy několikrát na žádost komise přepracovávala. Ze všech návrhů i jejich variant ovšem nebylo do konce roku 2016 vybráno nic.
Ekologie, příroda
Únor 2016 Clam-Gallasovská obora jako památka
V únoru 2016 se v médiích poprvé objevila zpráva o tom, že památkáři Libereckého kraje chtějí prohlásit Clam-Gallasovskou oboru v Jizerských horách mezi kulturní památky. Status kulturní památky by totiž mohl zabránit dalšímu jejímu rozkrádání a vandalismu, garantovalo by to jakous takous právní ochranu a možnost postihu osob, které tuto historickou památku narušují. Původní obora měla na 11 800 žulových sloupků. V posledních letech se stal tento materiál velice oblíbeným, a tak žulové sloupky čelí nejednomu nájezdu zlodějů po celých Jizerkách.
Cílem památkářů, ale též Lesů ČR v roce 2016 bude zejména podrobné zmapování aktuálního stavu obory, pořízení fotodokumentace a samozřejmě patřičné kroky k tomu, aby se mohla obora stát památkou.
Březen, duben a květen 2016 Přenos žab a hledání dobrovolníků
Od konce března 2016 probíhal v Bedřichově nábor dobrovolníků, kteří by pomáhali s ochranou žab (sběr a přenos obojživelníků) na území obce, konkrétně v lokalitách u točky autobusu a nedaleko centrálního parkoviště. Tažení žab probíhalo zhruba tři týdny hlavně v ranních a pozdních večerních hodinách. Kontaktní osobou a organizátorkou dobrovolníků byla paní Eva Rydlová pod vedením paní Květy Morávkové z ekocentra Armillaria v Liberci, za obec Bedřichov se angažovala paní Hana Plíšková.
16. dubna 2016 Ukliďme svět a Ukliďme Česko
V polovině dubna proběhla úklidová akce, která se tentokrát zaměřila na úklid míst, kde bydlíme a kde vyrůstají naše děti. Pod heslem „hezčí prostředí pro život“ se dobrovolníci z řad Bedřichovanů sešli v 10 hodin u OÚ, aby společnými silami poklidili obec a část Jizerských hor. Na tuto akci se sešlo celkem 24 osob, sesbíráno bylo přibližně 200 kg odpadu. Každý z dobrovolníků se zúčastnil dle svých časových možností a také dle počasí.
14. a 15. května 2016 Ukliďme Jizerky
Další ročník úklidové akce zaměřené přímo na Jizerky proběhl o víkendu v květnu (14. a 15. května). V infocentru byly jako vždy zdarma k dispozici pytle a rukavice.
18. června 2016 Hrátky odpadky
(Viz kapitola Školství, vzdělávání, programy pro rodiny a děti)
SDH Janov nad Nisou (výjezdy do Bedřichova)
Sbor dobrovolných hasičů z Janova nad Nisou zasahoval v průběhu roku 2016 též v obci Bedřichov, obec jako taková nedisponuje vlastním sborem hasičů, využívá proto blízkosti SDH sousední obce.
Červenec 2016 Kontrola nádrží a toků včetně Bedřichova
Výjezd č. 25/2016. Jednotka na žádost starosty obce Janov nad Nisou byla požádána o kontrolu vodních nádrží a toků v okolí obcí Bedřichov a Janov.
6. srpna 2016 Hledání pohřešované osoby na Maliníku
6. srpna (výjezd č. 28/2016) byla jednotka vyslána operačním střediskem na pomoc při pátrání po ztracené osobě se zraněním, a to v obci Bedřichov – oblast sedla Maliníku.
Jednotka na místo vyrazila s technikou Avia DA12 – L1Z. Pohřešovaná osoba byla po cca hodině nalezena a převezena horskou službou na stanici HS přímo v Bedřichově. Na místě zasahovala HZS stanice Jablonec nad Nisou, JSDH Janov nad Nisou, HS stanice Bedřichov a PČR.
25. srpna 2016 Planý poplach – požár
25. srpna ve večerních hodinách byl hlášen požární poplach (výjezd č. 33/2016) z KOPIS. Jednotka ve 21:07 vyjela s technikou Tatra CAS 30/8200/800 S2R a Avia DA 12 – L1Z do obce Bedřichova (zhruba 8 minut po vyhlášení poplachu) k hotelu Premiér. Od místních i ubytovaných obyvatel byl hlášen kouř z přilehlého lesa, kde se nachází další rekreační objekty. Po příjezdu na místo prováděla profesionální jednotka HZS LK stanice Jablonec nad Nisou průzkum s asistencí PČR, jednotky prostor prozkoumaly a nalezly ohniště u rekreačního objektu, v němž probíhalo kontrolované hoření. Jednalo se o planý poplach.
Prosinec 2016 Požární poplach v Bedřichově
Výjezd č. 36/2016 byl v 8:29 ráno vyhlášen jednotce z Janova do obce Bedřichov. Podle prvotních informací mělo dojít k závadě na elektrickém přímotopu, od kterého měl vzniknout požár. Na místo vyjela jednotka s technikou Tatra 815 CAS 30/8200/800 S2R. Po příjezdu na místo zásahu zde již byla přítomna jednotka HZS LK stanice Jablonec nad Nisou. Po prvotním ohledání bylo zjištěno, že se hoření samo uhasilo. Profesionální hasiči provedli kontrolu pomocí termokamery na skrytá ohniska a poté předali objekt majitelům.
Policie ČR
Březen 2016 Nehoda cylisty pod vlivem alkoholu
Zpráva z tisku (Liberecká drbna, pátek 25. března 2016)
23. března večer doplatil na popíjení před jízdou cyklista, který se vydal na projížďku z Hrabětic do Bedřichova. Jezdec nezvládl řízení při průjezdu pravotočivé zatáčky a vyjel mimo komunikaci, kde následně narazil do betonového propustku. Utrpěl několik zranění, policistům se však na místě přiznal, že před jízdou požil pět piv. Dechová zkouška nakonec naměřila 1,63 promile alkoholu.
Doprava v obci – uzavírka, opravy komunikací
Říjen 2016 Nová silnice na Novou Louku
Silnice, která byla uzavřena v roce 2015, byla konečně opravena a zprůjezdněna, přestože původní plány počítaly s jejím otevřením do konce června 2016. Tuto hlavní obslužnou komunikaci mezi Bedřichovem a „Šámalkou“ opravily Lesy ČR za 17,8 milionu Kč. Objízdná trasa po celou dobu uzavírky vedla přes Vládní od chaty U Trompetra. Součástí rekonstrukce bylo i navrácení Gahlerova kříže ke křižovatce cest u Nové louky. Návštěvníci hor snad ocení nový asfaltový povrch.
Kulturní rok v Bedřichově
5. března 2016 Bedřich 2016
Na začátku března se konala na Malinovce tradiční akce, kterou pořádal spolek Bedřichováci s TJ Bižuterie. Hlavními lákadly jako vždy byly: sjezdování v maskách, občerstvení zdarma pro všechny, jejichž jméno je Bedřich, sjezdování s loučemi, ohňová show a ohňostroj. Odpolední program určený především dětem začínal ve 14 hodin, soutěžilo se například o nejlepší masku. Večerní program byl od 18:45. V průběhu celé akce se návštěvníci mohli setkat s tajemným duchem Jizerských hor, starcem Muhu.
19. března 2016 Velký bedřichovský bál
Velký bedřichovský bál se konal 19. března 2016 v Hotelu Jelínek od 20 hodin. K tanci zahrálo těleso Retro Five, turnovsko-liberecká kapela založená roku 2009. Hostem večera se stala se svým repertoárem místní zpěvačka Květa Barešová Kunze. A aby byl ples kompletní, nechyběla tombola. Vstupné činilo 150 Kč.
Bedřichovský bál se na půdě obce již dlouhá desetiletí nekonal. I když se zdá, že se jedná o novinku, historicky se v Bedřichově taneční zábavy a plesy konaly. Kronika je sice na tyto informace z dob socialismu skoupá, přesto uvádí alespoň dvě akce tohoto typu. V roce 1978 proběhl ples v Lidovém domě, prý byl velice reprezentativní, a hned následující rok (1979) v témže sále uspořádali hasiči prosincovou mikulášskou zábavu (původně to měl být ples hasičů v pozdějším termínu).
16. dubna 2016 "Dalibor" v našm kostele
Hudební spolek z Hořic v Podkrkonoší s tradicí od roku 1881 zavítal na jaře do naší horské obce, aby zde v kostele předvedl svůj lázeňský výběr skladeb ze známých operet a muzikálů. Začátek byl od 17 hodin. Na diváky čekala drobná pozornost v podobě pamětní medaile.
30. dubna 2016 Čáry – Pálení čarodějni
V sobotu 30. dubna odstartoval v 18.30 u obecního úřadu čarodějnický rej, který dále proletěl přes potok u Klinderů a přes tamější bažiny až za Hotel Jelínek. U hotelu již čekala vatra na své zapálení. Přesně ve 21 hodin a 1 minutu měla být spuštěna ohnivá show, aby završila magický podvečer určený především dětem.
1. května 2016 Přehlídka veteránů
Na parkovišti pod Malinovým vrchem v Bedřichově, u sjezdovek, se objevili účastníci jízdy veteránů se svými plechovými skvosty. Jarní výjezd automobilů pořádalo Automuzeum Vratislavice nad Nisou.
11. června 2016 Antonínská pouť
Září 2016 Mariánská sklářská pouť Kristiánov
Z důvodu rozsáhlé rekonstrukce objektu na Kristiánově zůstal Památník sklářství i letos zcela uzavřen. Při plánování stavebních úprav v roce 2015 se věřilo, že by se mohla konat alespoň zářijová pouť, bohužel to nevyšlo. Slavnostní otevření objektu včetně nových expozic je oznámeno na květen roku 2017.
Září 2016 Stavba roku Libereckého kraje
Ve 12. ročníku soutěže Stavba roku Libereckého kraje získala Cenu Doc. Ing. arch. Hubáčka, Dr.h.c., v kategorii průmyslových a technologických staveb, dopravních a inženýrských staveb, vodohospodářských a ekologických staveb rekonstrukce silnice III/29022 Bedřichov – Hrabětice z projekční kanceláře VALBEK.
21. října 2016 Vysvěcení Gahlerova kříže u Nové Louky
V pátek 21. října 2016 proběhla nedaleko bývalé sklářské osady na Nové louce slavnost svěcení kříže. Z Liberce přijel k této příležitosti vojenský kaplan Petr Šabaka, nechyběli trubači a proslovy. Gahlerův kříž se na místo vrátil po více než 50 letech. Na jeho znovuvztyčení se podílel spolek Patron. Původní křížek postavil hajný Gahler na památku své dcery. Kříž lze najít již v mapách z roku 1843.
Výročí v roce 2016
J 50 1986
V roce 1986 (16. ledna) se jela nejkratší Jizerská „Padesátka“, měřila pouhých 43 km. Závod 19. ročníku narušilo nepříznivé počasí, silná vichřice o rychlosti větru až 100 km/h potrápila závodníky i pořadatele, ti byli nuceni trasu zkrátit. Na start se tehdy postavilo 6 154 účastníků, závod tradičně vyhrál Jiří Beran, 15násobný mistr republiky, povoláním lesník. (Langer, Jiří: Jizerská 50, 2001)
18. února 2016 Zemřel Jiří Langer, autor populární knihy o Jizerské 50
Ve čtvrtek 18. února 2016 zemřel dlouholetý mluvčí Libereckého kraje Jiří Langer, autor jediné ucelené knihy o Jizerské padesátce. Ještě v říjnu se zúčastnil lyžařské výstavy v Janově nad Nisou, o několik měsíců později bohužel podlehl těžké nemoci, se kterou několik měsíců bojoval. Langer byl původně učitelem, mluvčím se stal v roce 2006. Ve zdejším regionu je znám také svou novinářskou prací, svého času pracoval jako šéfredaktor Libereckého deníku.
18. září 2016 Protržená přehrada – výročí 100 let!
V neděli 18. září se uskutečnila vzpomínková akce k 100. výročí protržení přehrady na Bílé Desné v Jizerských horách. Toto smutné jubileum, při němž přišlo o život na 67 osob, připomenuli na den, hodinu a minutu přesně pořadatelé – obec Albrechtice v Jizerských horách, město Desná, Lesy České republiky, s. p., Povodí Labe, s. p., ve spolupráci se Správou CHKO Jizerské hory. Připravený program, začínající v 10 hodin dopoledne, se skládal z několika částí. Dopolední oddechová část obsahovala hudební vložky (Desenská dechovka a Swing Grass Revival).
V poledne byly pokřtěny dvě publikace, které se tematicky významně věnovaly Protržené přehradě. První – Protržená přehrada na Bílé Desné – z pera Dany Nývltové, kronikářky Desné v Jizerských horách, druhá od literární historičky a badatelky Heleny Sobkové pod názvem Pohádka o protržené přehradě. Hlavní program následoval až ve 14 hodin. Po slavnostním zahájení bylo připomenuto tragické neštěstí. Ve 14.45 následovala bohoslužba a v 15 hodin proběhlo vysvěcení pomníku – tato část byla pod vedením libereckého vojenského kaplana Petra Šabaky, který posvětil vodou z Bílé Desné pomník tragédie, a starokatolického faráře Karla Koláčka, společně pokropili torzo původní hráze s novým pásem se jmény obětí.
V 15.30 proběhla minuta ticha za oběti. Konec programu byl vyhrazen filmovým dokumentům o události. Souběžně s hlavním programem si mohli návštěvníci projít novou naučnou stezku od DS Vojan a Klubu českých turistů, získat raženou minci či si zakoupit knihy nebo jiné upomínkové předměty. V místě nechybělo občerstvení, o něž se postaraly spolky a organizace z Desné, k nejznámějším patřila nová „Krömerova bouda“, útulna se stánkem, jež začali provozovat manželé Katka a Pavel Sixtovi od roku 2015.
Součástí velkolepé akce byly i další počiny. Přímo v areálu přehrady došlo v průběhu roku k odstranění náletových stromů, osazení místa novými chodníčky a zábradlími, zřízení nového přístřešku pro turisty v místě tzv. Krömerovy boudy a vztyčení nových informačních tabulí a značení. V Desné byla vystavěna drobná zvonička, která má na sobě zakreslenu značku, kam až v roce 1916 sahala voda protékající obcí. Také SOkA v Jablonci nad Nisou připravil ke smutnému jubileu svůj program, jednalo se o výstavu archiválií souvisejících s událostí protržení přehrady a odborné výklady.
Událost na „Protržence“ v září 2016 nakonec navštívilo přes 5 000 lidí.
O výstavbě Protrženky a neštěstí
V roce 1902 vzniklo v Dolním Polubném vodní družstvo na stavbu přehrady na Černé Desné (dnes Souš), později se k tomu přidal nápad postavit přehradu i v údolí Bílé Desné (přehrada Desná). 18. listopadu 1915 byla přehrada „Desná“ zkolaudována Karlem Podhájským. O necelý rok později, 18. září 1916, se hráz protrhla. Rozsah škod byl fatální, teprve při nedávné revizi událostí a za přispění kronikářky Nývltové bylo zpřesněno, kolik lidí při tragédii zahynulo a jaké škody byly napáchány. Po tragédii se zastřelil vedoucí kolaudační komise Karel Podhajský, stavitelé byli souzeni. Proces se táhl 17 let, podmínečné tresty jim prominul v roce 1928 tehdejší prezident Tomáš Garrigue Masaryk.
Příčiny vedoucí k tragédii (dle textu Ivana Rouse na Facebooku, 2016, kráceno)
„Při stém výročí protržení přehrady na Bílé Desné jsme se dočkali nikoliv nových poznatků, ale polopravd limitně se blížících ke lži. /…/ Dovoluji si tedy použít části textů, co jsem psal do knihy o Jizerských horách pro Romana Karpaše. To, co se stalo na Bílé Desné v roce 1916, byla souhra nikoliv náhod, ale diletantismu, hlouposti, soukromých ambicí a ega.“ Níže se Ivan Rous dostává k prvotním příčinám.
„V půl čtvrté odpoledne procházeli kolem přehrady dřevaři a všimli si, jak z hráze tryská pod tlakem voda ve svazku o průměru asi dvou centimetrů. Okamžitě na to upozornili hrázného, který nelenil a vzápětí volal do kanceláře polubenského vodního družstva Ing. E. Gebauerovi. Gebauer nařídil ihned otevřít naplno oba uzávěry výpustí. Zavolal na Desenský poštovní úřad a některým majitelům vodních děl na toku a sdělil jim, že v řece bude větší průtok.“
Rous zdůrazňuje, že již v tuto chvíli muselo být Gebauerovi jasné, že se hráz protrhne. Do čtvrt hodiny nato přišla na úřad další zpráva, která vyzývala k zalarmování hasičů a vyhlášení poplachu, hráz se totiž protrhla. Vyšetřování bylo zahájeno záhy, ovšem bez vyšetřovací komise. 27. září přijel z Vídně Ing. E. Grohmann z c. k. ředitelství pro stavbu vodních cest. Ten o několik týdnů později publikoval v časopise Die Wasserwirtschaft článek věnující se Bílé Desné. Jeho závěry nevyznívaly příznivě pro polubenské vodní družstvo. 1. prosince 1916 se konala konference zabývající se protržením přehrady. Zde byl Grohmann ještě kritičtější. V roce 1920 byly obviněny první osoby. Během soudu se objevilo mnoho teorií o tom, co bylo příčinou neštěstí.
„Rozsudkem krajského soudu v Liberci z 28. března 1923 byli všichni obžalování zproštěni viny, ale státní zastupitelství v Liberci se odvolalo k Nejvyššímu soudu v Brně, který vrátil případ k projednání. 24. ledna 1925 byli obžalovaní krajským soudem v Liberci uznáni vinnými a odsouzeni k několika málo měsícům vězení. Obžalovaní se odvolali, ale Nejvyšší soud v Brně 2. května 1927 rozsudky potvrdil.“
Rous dále pokračuje tím, že u příležitosti 80. výročí katastrofy (1996) provedli odborníci ze společností Stavební geologie – Geotechnika, a. s., a Terratec, s. r. o., průzkum, který měl objasnit pravé příčiny protržení.
Závěry šetření šlo shrnout do několika bodů. 1. Byla porušena těsnost návodního límce a voda prosakovala z nádrže do hráze. 2. Velká vnitřní eroze. 3. Velká rychlost prosakující vody, která mohla na několika místech způsobit velkou vnitřní erozi. Navíc přímo pod hrází se nalézala minimálně 25 m mocná poloha dobře stlačitelného podkladu, což způsobovalo nerovnoměrné sedání hráze a průniky vody přes podloží. Celkově měl projekt mnoho nedostatků a katastrofa nemohla být odvrácena!
Je nutno dodat, že není pravda, že se hráz protrhla vlivem nestability podloží nebo shodou náhod. Vše, včetně průběhu protržení od očitých svědků, ukazuje na problém v hrázi.
Projekt byl postižen „hloupým“ vedením a návrhem.
Září 1986–2016 30 let Josefodolské přehrady
V září roku 2016 uběhlo 30 let od napuštění přehrady pitnou vodou a 40 let od počátku stavby tohoto vodního díla (1976). Přehrada byla dokončena v roce 1982, ale její napuštění a uvedení do provozu trvalo další čtyři roky (1986), zároveň to bylo 70 let od protržení přehrady na Bílé Desné. Od roku 1982 do současné doby byly na Josefodolské přehradě teprve dva hrázní, od roku 1982 po přelom roku 2015/2016 Pavel Ševčík (zaučil syna a poté odešel do důchodu), po něm syn Petr Ševčík.
Přehrada je od osmdesátých let zdrojem pitné vody pro Liberec, tehdy nahradila podzemní zdroje z Podještědí a Českolipska, u kterých začala být obava, že jsou kontaminovány těžbou uranu.
Duben 2016 Zdeněk Vokatý 1926–2010
V roce 2016 (v sobotu 30. dubna) byla odhalena v Albrechticích v Jizerských horách pamětní deska Zdeňku Vokatému, otci sjezdovek také u nás v obci. Vokatý v roce 2010 tragicky zahynul na aktivní dovolené v Dolomitech. Tuto smutnou událost zaznamenal nejen zápis bedřichovské obecní kroniky. Pana Vokatého si místní lidé velice dobře pamatují, právě on stál za zrodem zdejších sjezdovek (vleků i přilehlých chat) přímo v Bedřichově (Malinovka), Hraběticích (Arnika) a samozřejmě na Tanvaldském Špičáku, a to již koncem šedesátých let 20. století. Vokatý patřil také k spoluzakladatelům horské služby v Jizerských horách (zal. 1954).
Pamětní deska, dva metry dlouhá a přes metr široká, byla odhalena k výročí jeho nedožitých 90. narozenin.
Jizerská, o.p.s., a Jizerská magistrála
Konec sezony 2015/2016 na Jizerské magistrále
Na konci února roku 2016 přišlo lehké oteplení, přesto se sníh na horách pořád držel až do začátku dubna (připomeňme, že první sníh napadl 23. listopadu 2015, pak dlouho nic, a pak na začátku roku 2016). Na lednovou „Padesátku“ bylo tak málo sněhu, že se jely místo klasické trasy okruhy (celkem 15) na nastříkaném sněhu. Závod se jel od pátku do neděle ve vlnách a jel se i za tmy, naštěstí nebyl zrušen. Později se zimní sezona pomalu rozjela a nakonec trvala celých 90 dní. Poslední úprava tratí Jizerské magistrály proběhla o víkendu mezi 2. a 3. dubnem 2016. Z pohledu Jizerské, o.p.s., se nakonec, přes vánoční a lednové peripetie, jednalo o sezonu vydařenou.
13. března 2016 Den Jizerské magistrály
Viz kapitola Školství, vzdělávání, programy pro rodiny a děti
Začátek sezony 2016/2017
Sezona 2016/2017 byla započata ve čtvrtek 1. prosince 2016. První úprava tratí Jizerské magistrály proběhla na „pětce“ v Bedřichově, napadlo přes 10 cm v noci ze středy na čtvrtek, sněžení pokračovalo i v dalších dnech, z čehož byli nadmíru rozradostněny nejen děti, ale též lyžaři! První sníh však napadl již na začátku listopadu (okolo 3. listopadu několik málo cm, ale vzápětí roztál).
Obecní věci a Ze zasedání obecního zastupitelstva
Plán rozvoje obce Bedřichov na období 2016–2020
Základní plánovací dokument obce, schválený v březnu 2016, přinesl následující informace k rozvoji Bedřichova (cílem plánu rozvoje se staly především tyto oblasti): atraktivní prostředí a podmínky pro trávení volného času (úprava prostoru stadionu, revitalizace koupaliště, zkvalitnění lyžařských areálů, vytvoření nových atraktivit v obci a jejím okolí), kvalitní infrastruktura v celé obci (rekonstrukce a dostavba komunikací, dostavba vodohospodářské infrastruktury), veřejné služby na vysoké úrovni (vstřícnost k občanům a turistům, bezpečí a péče – veřejný prostor a zeleň, prevence kriminality, sociální služby…).
Ze zasedání obecního zastupitelstva šlo mimo jiné vyčíst, že se obec Bedřichov v roce 2016 věnovala mnoha projektům, záměrům a činnostem. Obec jako v předchozích letech podpořila aktivity sportovních klubů, neopomenula ani společnosti věnující se přírodě.
Finanční příspěvky
Obec darovala několik finančních obnosů, Společnost pro Jizerské hory obdržela na svou činnost 5 000 Kč, Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor (Obnova biotopu rašeliniště v PR Nová louka) dostala 7 500 Kč, příspěvku v celkové výši 15 000 Kč se dočkal též Školní sportovní klub při ZŠ v Janově nad Nisou, a to pro pořádání Decathlon Cupu 2016. Byl schválen též příspěvek Centru pro zdravotně postižené Libereckého kraje a příspěvek 5 000 Kč na uspořádání 41. ročníku „Běh a pochod Janovských 11 a 19 km“. Vydavatel Petr Polda získal od obce finanční částku 3 000 Kč na knihu Jizerské hory včera a dnes (díl třetí). Schválen byl jako každý rok také příspěvek na lyžařské permanentky na lyžařskou sezonu 2016/2017 pro děti s trvalým pobytem v obci Bedřichov ve výši: pro děti do 6 let 500 Kč, do 18 let 1 000 Kč. Bedřichov ovšem podpořil částkou 4 500 Kč též chod obecní pošty Jaroslava Rúty (Pošta Partner).
Jmenování
V únoru 2016 jmenovala obec jako svou novou členku KSSK (Kulturní, sociální a sportovní komise) Gabrielu Hozdovou, v průběhu roku odstoupila předsedkyně KSSK Michaela Švitorková, k 7. září 2016 se novou předsedkyní stala paní Gabriela Hozdová. Nové členy přivítala také Rozvojová, pozemková a stavení komise, v dubnu konkrétně pana Luboše Vanera. Veronika Střižíková posílila svým členstvím řady Kontrolního a revizního výboru, v březnu 2016 se stal novým členem správní rady JOPS Daniel David, starosta ze sousedního Janova nad Nisou. V květnu přibyli do dozorčí rady JOPS František Chlouba a Ondřej Duda, v červnu Jiří Kořínek.
Zamýšlené a realizované projekty, dokumenty
Obec schválila výstavbu chodníku u Sjezdovky (cca 700 000 Kč) včetně dodavatele, kterým se stal NISAINVEST. Dále se obec věnovala záměru výstavby chodníku od křižovatky u točky autobusů směrem k Lesní chatě. Došlo též ke schválení dodavatele oplocení tenisových kurtů na stadionu (celková částka se pohybuje okolo 310 000 Kč) a schválení výběru dodavatele na údržbu veřejné zeleně a úklid veřejných prostranství. Byl vybrán dodavatel nového parkovacího systému (Green center, s.r.o., z Prahy) a odsouhlasena strategie rozvoje prostoru stadionu. Došlo ke schválení demolice objektu tzv. Jabkenic na stadionu a realizaci terénních úprav (v místě byla postavena zeď z granitu). Obec se i nadále rozhodla věnovat přípravné studii na téma rodinný bikepark v prostoru stadionu, schválen byl též návrh na realizaci autobusové zastávky u OÚ nedaleko Lidového domu.
K dalším významným investicím obce patřily: dětské hřiště u Nisy (s rolbou), jejímž dodavatelem byla společnost Hřiště hrou (v celkové ceně 480 000 Kč ve třech splátkách), nebo vybudování lanového parku v horní části obce (park má soukromého investora, který obci platí nájem 20 000 Kč ročně a má s obcí smlouvu na 10 let).
Mezi důležité plány do budoucna bylo zahrnuto (září 2016) zpracování záměru rekonstrukce stávajícího objektu OÚ včetně rozpočtu.
Obec dále schválila dokumenty jako Strategický plán obce Bedřichova 2016–2022 (první část s výhledem do roku 2020), v červenci Jednací řád zastupitelstva obce Bedřichov a na konci prosince roku 2016 také rozpočet na rok 2017 a tzv. Akční plán na rok 2017.