Rok 2013
Počasí a turistická sezóna
Rok 2013 můžeme nazvat rokem extrémního počasí. Vystřídalo se několik výrazných typů počasí, které vždy neobvykle dlouho držely „vládu“ a ne a ne ji předat jinému. Za normálních okolností je vždy příslušně k danému ročnímu období třeba tři dny jasno, dva dny prší, pak je zamračeno, pak zas hezky, letos jakoby se vláda jednoho či druhého meteorologického jevu vždy nechtěla vzdát a týdny se držela. Všechno začalo neobvyklou, dá se říct až extrémně dlouhou zimou. Na začátku roku to přitom vypadalo všelijak, sníh hodně odtál a například Jizerská padesátka byla na hranici zrušení. Pak ale zima vypukla, a to taková, že snad padly všechny rekordy. Přešly leden, únor, březen, a stále sněžilo nebo mrzlo, duben byl v horách zasypaný bílou vrstvou a příchod jara se protáhl snad o dva měsíce. Lyžaři mohli být se zimou spokojeni, i oni se ale po tak dlouhém sněhovém období už nemohli dočkat jara. Úprava magistrály skončila až skoro měsíc po začátku jara, v půlce dubna. Nebylo by ale správné hořekovat, zima je přece jenom nejdůležitějším zdrojem bedřichovských příjmů a každý další den, kdy do údolí Bílé Nisy přijíždějí sportovci a turisté, se počítá.
Jaro přišlo pozdě, pořádně vlastně až v květnu, a bylo hezké a rychlé. Příroda jakoby chtěla dohnat, s čím musela čekat, horský svět se zazelenal, dvou-, čtyř-, šesti- či osminohá drobotina se vyrojila a všechno obrovskou rychlostí rostlo, kvetlo, odkvétalo. I přírodovědci, zkoumající přírodu dlouhé roky, byli překvapeni její letošní překotností.
Léto bylo také plné extrémů – červen uplakaný, deštivý a poznamenaný sérií povodní, které velmi nepříjemně postihly značnou část Čech a potolikáté již opět zasáhly také Frýdlantsko. Škody sice nebyly tak katastrofální jako před dvěma lety, po republice ale byly opět zle poničené obce a celé oblasti. Začíná se říkat, že si na povodně musíme zvyknout, protože se mění zemské klima, kdo by si ale takovou změnu byl ochoten připustit. Pomůže snad jen optimistický výhled do budoucna a co nejvíce prevence.
Po smutném a nebezpečném červnu přišel druhý extrémní výkyv – sluncem rozpálené léto, kdy teploty po dlouhé týdny neklesly pod 30 stupňů a po mnoho dní dokonce v nejteplejších částech republiky dosahovaly téměř na čtyřicítku. U nás na horách to bylo sice o něco lepší, i tak ale rozpálená země a vzduch jako z trouby pokazily výlety letních hostí a turistů, protože v takovém horku, navíc trvajícím týdny a týdny skoro bez přestávky, je každý pohyb doprovázen zkouškou vůle. Vznikalo navíc nebezpečí požárů, země byla vyprahlá, zeleň vysušená a déšť tak zřídkavý, že nestačil ani zavlažit a voda se hned vypařila. Navíc přicházel jen s krátkými, silnými a někdy i velmi nebezpečnými bouřkami.
Čekali jsme, že snad podzim přinese své typické krásné babí léto a konečně si odpočineme od výkyvů počasí. Ale ne! V září začalo pršet a propršelo až skoro do jeho konce. Další extrém začal, a jak jsme si již letos zvykli, trval týdny a týdny. Až říjen se rozzářil do krásné podzimní idylky a tu teprve bylo radost vyjít nebo vyjet do hor a oddávat se kouzlu a vůni jizerskohorské přírody.
A ani zima „nezklamala“ a přinesla extrémní tvář. Poprvé sice nasněžilo již na začátku listopadu, pravý rozpuk zimy se ale nekonal a zimní měsíce následujícího roku přinesly nejhorší zimu beze sněhu, jakou málokdo pamatuje. Kéž je k nám v budoucnu počasí
milosrdnější!
Sportovní rok
Jizerská padesátka
Sportovní lyžařskou sezónu roku 2013 zahájila jako obvykle Jizerská padesátka. Tradičně tvořena několika závody, odehrávajícími se od pátku do neděle, odjetými tisícovkami sportovců a navštívené ještě větším množství návštěvníků, měla letos pořadové číslo 46. V pátek 11. ledna se jela Bedřichovská 30 a závody pro děti, v sobotu „pětadvacítka“ a v neděli klasický závod, zařazený mimo Worldloppetu také do seriálů dálkových běhů Swix Ski Classic a Fis Marathon Cup. Páteční program kromě zmíněných závodů sestával také z jízdy lyžníků, slavnostního zahájení a ohňostroje. V Liberci před radnicí Padesátku letos již vlastně tradičně podpořil rockový koncert, tentokrát skupiny J. A. R. V tiskových zprávách organizačního výboru a následně v médiích se o letošním hlavním závodu objevila řada zajímavých statistických údajů, které stojí za to alespoň některé ocitovat: 10 000 návštěvníků (mezi nimi také prezident republiky Václav Klaus), 5816 přihlášených lyžařů z 29 zemí, sportovci v rozmezí roků narození od 1931 do 1989, pořadateli připravených 30 000 litrů čaje, 25 000 tatranek a po 50 kg banánů a pomerančů. Závodníci ujeli v součtu čtvrt milionu kilometrů. Předpokládalo se, že na televizních obrazovkách bude závod sledovat 5 000 000 diváků ve 12 zemích (v roce 2012 se na přímý přenos dívalo 736 tisíc českých a 3,2 milionu zahraničních diváků). Hejtman Libereckého kraje Martin Půta, který závod odstartoval, prohlásil, že (citujeme z Jabloneckého deníku): „to dokumentuje velký přínos tohoto závodu nejen pro sport, ale i pro cestovní ruch a ekonomiku v Jizerských horách. I proto hodláme Jizerskou padesátku na lyžích jako ,krajské rodinné stříbro´ v následujících čtyřech letech pravidelně finančně podporovat, stejně jako Jizerskou magistrálu. Bereme to jako dobrou investici do rozvoje kraje.“ Další k tomuto tématu mnoho říkající zprávou je statistika, podle které v loňském roce závodníci za ubytování zaplatili 15 milionů a za další služby dokonce 16 milionů korun.
O průběhu Jizerské padesátky se v Deníku Jablonecka vyjádřila i Policie České republiky, která konstatovala klidný průběh bez vážnějších přečinů, zaznamenány byly „pouze“ krádeže několika párů lyží a hůlek nebo střešního boxu z jednoho auta. Činy jsou to samozřejmě hanebné, vzhledem k masivnosti závodu je ale jejich počet považován za ještě snesitelný. Na samotný závod dohlížela jizerská Horská služba, která měla své pracovníky na trati, připraveny pomoci při úrazech nebo v jiných krizových situacích. Letos k jedné takové bohužel došlo, když jeden ze závodníků na 25 kilometrů byl čtyři kilometry před cílem postižen srdeční příhodou a přežil zřejmě jen díky pomoci lékařky Magdy Čepkové, která kolegovi v bílé stopě okamžitě pomohla. Nemocný pak byl vrtulníkem přemístěn na libereckou kardiologii a obdivuhodný čin paní Čepkové odměněn předáním ceny fair play při ceremoniálu po závodu. Nezapomeňme ale na stupně vítězů: v hlavním závodě – 1. Anders Aukland (Norsko, 02:12:19), 2. Lukáš Bauer, 3. Joergen Aukland (Norsko) a 1. Valentina Shevchenko (Ukrajina, 02:36:15), 2. Seraina Boner (Švýcarsko), 3. Aino-Kaisa Saarinen (Finsko). Pětadvacítka – 1. Jiří Ročárek (01:17:08), 2. Martin Polách, 3. Daniel Šlechta a 1. Adéla Boudíková (01:28:41), 2. Emilia Romanowicz (Polsko), 3. Valeria Shapovalova. A konečně Třicítka – 1. Jiří Ročárek (01:20:19), 2. Jiří Magál, 3. Michal Kautz a 1. Jana Jetmarová (01:39:19), 2. Jitka Pešinová, 3. Anna Kožíšková.
Další sportovní podniky
Lyžařský stadion byl v roce 2013 rezervován pro následující závody: 2. února Zlatý cepín, Skimagazin Cross 2013; 3. února Aladinova lampa; 7. února ZŠ Janov; 9. února Bobolopet; 10. února 5hodinovka; 19. února Skiatlon, okresní kolo v běhu na lyžích AŠSK; 22. února ZŠ Janov; 23. února Nemocnice Liberec; 27. února Janovská 30 nebo 26. května, 23. června a 22. září Decathlon Cup. • Dne 20. února probíhalo na stadionu tzv. Žákovské kritérium. Více zpráva Jizerské, o. p. s.: „Druhý ročník závodu v běhu na lyžích klasickou technikou pro děti do čtrnácti let. Na závodníky zde bude čekat pětiset metrový okruh, který pojedou dle jejich věkové kategorie i několikrát.“ • Dne 22. června byla v Bedřichově uskutečněna druhá část trilogie závodu o Krále Jizerských hor (BoBotriple) – závod na kolech BoBokolo. • 19. – 21. července v Bedřichově proběhlo Mistrovství České republiky horských kol 2013. Trasa byla dlouhá 3700 metrů, měla převýšení 200 m. Jizerská, o. p. s. na akci zvala slovy: „Návštěvníci budou mít jedinečnou příležitost vidět pohromadě cyklistické špičky celé země. Závodníci změří své síly v několika kategoriích a zároveň se budou moci kvalifikovat na mistrovství světa. Pro návštěvníky bude připraven doprovodný program – stánky s občerstvením, sportovním oblečením a cyklistickými potřebami. Děti si budou moci vyzkoušet jízdu zručnosti na kole.“ • V srpnu a září byly na centrálním parkovišti představovány koloběžky firmy KOSTKA-kolobka, s. r. o., bylo možné si je vyzkoušet a zdarma si zajezdit. • Cyklistický závod po Jizerských horách, téměř dvě desetiletí známý jako Nova Author Cup, vyrazil letos pod novým názvem – ČT Author Cup. Slavil letos 18. ročník, tedy „plnoletost“. I tento závod musel řešit v minulých letech problémy se zloději, kteří kradli především kola. Stejně jako při bedřichovské Padesátce i v Josefově Dole byla zesílena bezpečnostní opatření ve snaze uchránit soutěžící i jméno obce před nízkým chováním některých z „nás“. • Na 19. a 20. října byl připraven sportovní podnik se psy Bludná psice, seriál Mistrovství ČR v dogtrekkingu. Za základnu byla určena Prezidentská chata, pořádajícími pak byly smečky Bludné psice a Krkonošské tlapky.
Jizerská, o. p. s.
Dne 9. března proběhl Den Jizerské magistrály. Mimo jiného dění proběhl závod, ve kterém se mezi muži nejlépe umístili Martin Moravec, Milan Kohout, Vít Černý, mezi ženami Kamila Rajdlová, Meruňková, Karolína Bícová a mezi dětmi Karel Stelšovský, Filip Hásek, Jonáš Hellmich a Ema Landová, Tereza Pecková, Michaela Jiroutková. Každý dětský závodník dostal drobnou cenu, muži a ženy soupeřili o hlavní cenu, celoroční volnou kartu na parkování v Bedřichově. • I letos byly v Den Jizerské magistrály vyplňovány dotazníky ohledně provozu magistrály a stojí za to ocitovat část tiskové zprávy Jizerské, o. p. s.: „Obdobně jako při loňském průzkumu z výzkumu vyplynulo, že nejvíc návštěvníků magistrály přichází z Prahy, Liberecka a Jablonecka. Návštěvníci z Prahy tvořili 34 %, z Libereckého kraje pocházelo celkem 27 % návštěvníků ( z toho 17 % přímo z Liberce a 7 % z Jablonce n. N.). Vysoký podíl návštěvníků byl zaznamenán také z kraje Středočeského (16 %) a Královéhradeckého (8 %). Téměř třetina dotázaných přiznala, že magistrálu navštíví jen jednou za zimu, proti tomu necelá pětina návštěvníků uvedla, že do stop Jizerské magistrály vstoupí i několikrát týdně. Jenom 5 % z dotázaných bylo na magistrále vůbec poprvé, 3 % pak tvoří lyžaři, kteří jsou na magistrále denně. Ochotných přispívat na úpravu stop bylo 91 % ze všech dotázaných, jen 4 % pak ochotu přispívat plně zamítla. Téměř polovina ze všech dotázaných (49 %) uvedla, že v této zimní sezóně již na úpravu magistrály přispěla. Nejčastěji lidé volili nákup samolepek a odznaků (70 %). Tato varianta příspěvku dominovala i u skupiny lidí, kteří zatím nepřispěli, ale chtějí. Druhým nejoblíbenějším způsobem dobrovolného příspěvku jsou dle dotázaných dárcovské SMS. Zhruba desetina pak přispívá zasláním finanční částky přímo na účet veřejné sbírky. Z výsledků jednoznačně vyplývá, že všechny formy veřejné sbírky na podporu Jizerské magistrály mají své příznivce. To dokazuje i složení příspěvků v rámci veřejné sbírky za letošní zimní sezónu, kdy 75 % z celkové sumy tvoří příjmy z prodeje předmětů, cca 20 % jsou finanční příspěvky zaslané přímo na sbírkový účet a zbylých 5 % pak příspěvky z dárcovských SMS.“ • Samolepky a odznaky byly na jaře prodávány přímo v terénu na tratích, na stadionu a na parkovišti v Bedřichově, v Hraběticích a na Jizerce. V roce 2013 navíc přibyla místa, kde se dají koupit. • Již na začátku dubna se v Bedřichově opět parkovalo za letní ceny 20,- Kč (do dvou hodin), 40,- Kč (2–4 hodiny) a 60,- Kč (24 hodin). • O víkendu 13. a 14. dubna naposledy vyjely rolby k úpravě magistrály. Jezdilo se od prvního víkendu v prosinci 2012, celkem 136 dnů. Šlo o jednu z nejdelších zimních sezón, na delší období úpravy je nutné se ohlédnout až do sezóny 2008/2009, kdy se jezdilo neuvěřitelných 145 dní. Tisková zpráva Jizerské, o. p. s. k závěru letošní sezóny dále hovoří o veřejné sbírce a dalších plánech: „Navíc letošní zima byla vydařená i z pohledu veřejné sbírky, vždyť lyžaři na její účet od 1. 12. 2012 až dosud přispěli částkou 600 tisíc Kč. […] Stávající sbírka je povolena na dobu neurčitou, takže po zimě rozhodně nekončí. Pouze dojde k obměně samolepek a odznaků tak, aby byly pro další sezónu odlišné.“ • Dne 18. dubna 2013 byly zvoleny správní a dozorčí rada Jizerské, o. p. s. Do dozorčí rady byl nově zvolen Ondřej Duda za ze začátku roku rezignujícího Ing. Jaromíra Adamce, jinak zůstalo složení rad stejné. • Provoz tenisových kurtů byl zahájen 7. června. • Dne 19. června Jizerská, o. p. s. na svém webu informovala o stavu oprav lesních cest v Jizerských horách. Citujeme jejich výčet a charakteristiku: 1) Lesní cesta Kristiánovsko-smědavská – opravy probíhají v celé trase z křižovatky pod Zámeckým kopcem kolem Blatného rybníka, přes Kristiánov k Jägrovu kříži (asfaltová část) a od Jägrova kříže po Čihadla (panelový úsek); 2) Lesní cesta Vládní – od křižovatky se státní silnicí „U Trompetra “ směrem k Povalkové, dále ke křižovatce Přehradní, pak po panelovém úseku a penetrovaném úseku ke křižovatce s LC Štěrková. Odtud po penetrované části až ke křižovatce s LC Bedřichovská před „zámečkem“ na Nové Louce; 3) Lesní cesta Přehradní – od křižovatky s lesní cestou Vládní až k přehradě Černá Nisa; 4) Lesní cesta Polednická – z Oldřichova v Hájích za starou pilou v celém úseku kolem Černé chaty přes Bílou Kuchyni až na Hřebínek ke Kašpárkově boudě. • V červenci byla do základních činností Jizerské, o. p. s. připsána „Péče o vzhled kulturní krajiny a obcí Jizerských hor“ • Dne 19. září 2013 zastupitelstvo schválilo mimořádný příspěvek Jizerské, o. p. s., ve výši 195.000,- Kč.
Volební rok
V roce 2013 se konaly dvoje volby, oboje mimořádné, respektive jedny první svého druhu a druhé mimo řádně plánovaný termín.
Prezidentské volby
První ze zmíněných byly volby prezidentské, poprvé v dějinách moderního českého státu byla hlava země volena přímo, tedy občany. Do prvního kola, které se konalo 11. a 12. ledna 2013, šlo devět kandidátů – Jana Bobošíková, Jiří Dienstbier, Jan Fischer, Taťána Fischerová, Vladimír Franz, Zuzana Roithová, Karel Schwarzenberg, Přemysl Sobotka a Miloš Zeman, do druhého kola se dostali dva kandidáti, Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman. Z 567 voličů v seznamu bedřichovského okrsku jich obálku převzalo 475, což naší obci zajistilo velmi vysokou volební účast 83,77 %. Jednotliví kandidáti u nás získali následující počty hlasů: Karel Schwarzenberg 289, tedy 60,97 %, Miloš Zeman 47, 9,91 %, Jiří Dienstbier 38, 8,01 %, Zuzana Roithová 24, 5,06 %, Vladimír Franz 23, 4,85 %, Jan Fischer 22, 4,64 %, Přemysl Sobotka 17, 3,58 %, Jana Bobošíková a Taťána Fischerová po 7 hlasech, tedy 1,47 %. Ve druhém kole, které se konalo o čtrnáct dní později, 25. a 26. ledna, v Bedřichově byla ještě vyšší volební účast, z 563 voličů jich možnost rozhodnutí využilo 479, celých 85,98 %. 393 hlasů a tedy 82,21 % získal Karel Schwarzenberg, zbytek Miloš Zeman. V celorepublikovém hlasování ale v Bedřichově poražený Zeman získal zhruba o deset procent více než Schwarzenberg a stal se prezidentem České republiky na následujících pět let.
Čtenáře jistě zaujme, že pro bedřichovský volební okrsek bylo vydáno skoro dvakrát víc volebních lístků, než je počet obyvatel obce. Rozuzlením pro tuto „záhadu“ je pořádaná Jizerská padesátka, jejíž účastníci, pohybující se na tratích Jizerských hor, odevzdali voličský průkaz, nutný k možnosti volit mimo své bydliště, právě v Bedřichově, v počtu 318. Naše obec tak zřejmě získala nevídaný rekord v počtu odevzdaných voličských průkazů na tak malý volební okrsek a také v tom, že u nás byl prezident vlastně zvolen již v prvním kole. Při nedělní Padesátce pak pořadatelé připravili unikátní vtípek, na jednom místě trasu rozdělili na tři varianty a sportovci mohli průjezdem některé z nich vyjádřit svou pomyslnou volbu ve druhém kole nebo „se zdržet hlasování“. 40,5 % takto „volilo“ Schwarzenberga, 31,5 % Zemana, zbytek „nevolil“. Ještě zbývá vysvětlit, proč je i pro druhé kolo, dávno po skončení Padesátky a odjezdu „průkazových voličů“ v našem volebním okrsku psáno o tolik víc voličů. Tentokrát za to „může“ zimní sezóna, kdy je Bedřichov plný lidí a řada voličů z jiných měst právě ve volební den trávila u nás na horách svou dovolenou, volit ale chtěli a tak svůj hlas odevzdali do urny v malé místnosti bedřichovského obecního úřadu. A je to asi na dlouhou dobu naposledy, protože všechny ostatní volby se konají v době, kdy v Bedřichově dávno není sníh a teprve začíná nebo již skončila sezóna letní.
Předčasné volby do poslanecké sněmovny
Sedmého srpna 2013 byla vyslovena nedůvěra vládě Petra Nečase. Jako náhradní řešení byla jmenována úřednická vláda Jiřího Rusnoka, nezískala však důvěru v parlamentu a byly proto vypsány předčasné volby do poslanecké sněmovny. Ty proběhly 25. a 26. října a v celkových výsledcích přinesly vítězství ČSSD. V Bedřichově volilo 255 z 327 oprávněných voličů, tedy 77,98 % účast. Nejvíce bodů získala TOP 09, na druhém místě ANO 2011, třetí byla ODS, čtvrtá KSČM a teprve pátá jinak vítězná ČSSD.
Kulturní rok
V únoru a březnu byla na Dolinu třikrát pozvaná živá muzika – 8. února Dědkové, 15. února Bay Bay a 2. března 20 deka duše. • Dne 16. února se v provizorním velkokapacitním stanu konala zimní open air party Winter Madness. Z programu: Exclusive Fire Show, Ice Bar, Body Painting UV, Pánský strip, Sexy Hostess, Snow Gril, za mixpultem DJ Mike Morphine, noční pokračování ve Skyy baru v Jablonci nad Nisou. • Na 1. března byla naplánovaná oslava patrona naší obce, akce s názvem Na Bedřicha na Bedřichov. Obecní úřad, občanské sdružení Bedřichováci a společnost Ski Bižu nachystaly tradiční program, včetně karnevalových masek, sněhového baru, grilování a dalšího. Provázení programem přislíbil dobrý duch Jizerských hor Muhu. • Třetího dubna v Krajské vědecké knihovně v Liberci proběhla beseda o Jizerské padesátce a o lyžování v našich horách v šedesátých letech 20. století. Hovořili Ladislav Míka a Jiří Langer. • Dne 15. června se posedmé konala Antonínská pouť. Z programu tentokrát vyberme Jablonecká jablíčka, mažoretky DDM Vikýř, Zlatý holky, skupinu dudáků Heřmánek, představení divadla Kozlík „Jak šel Kozlík do světa“, countryový Ferlesband, mušketýry a šermíře Schiavi, Honšperskou bábu, projížďky na koních nebo kolotoč. Ivan Dědek Šmíd přivedl k životu další dřevěnou sochu, tentokrát „vodníka“. Pouť připravili Bedřichováci, obecní úřad a jablonecká římskokatolická farnost. • Podruhé se letos konalo koncipované Bedřichovské kulturní léto. O pátečních večerech v bedřichovském kostele vystoupili: 12. července Pêle Mêle Quintet, 19. července Bohdan Mikolášek, 26. července Cricket & Snail from Nashville, 2. srpna Štěpán Rak, 9. srpna Jan Basista Nowotny, 16. srpna František Lamač s Janou Ryklovou a 23. srpna Petr Chalupa. • Také v rámci Bedřichovského kulturního léta vyrostl od 22. do 25. srpna na centrálním parkovišti Kinematograf bratří Čadíků, kde byly pod širým nebem promítány filmy Signál, Probudím se včera, Perfect Days a Okresní přebor – poslední zápas Pepíka Hnátka. • Kristiánovská pouť, již 22. ročník, se odehrála 7. září. Přizpůsobeny tomu byly spoje hromadné dopravy z Jablonce nad Nisou – autobusy, které podle jízdního řádu končí v Janově, tentokrát vyjížděly až na Bedřichov. • Bedřichovskému lyžování byly předána dvě velmi neobvyklá vyznání. Dvě kapely, mající vztah k horám nebo lyžařskému sportu, složily skladby a dokonce natočily videoklipy, ve kterých se to jen hemží sněhem a lyžemi. První z nich je liberecká pop-rocková kapela Exil 51, která v písničce „Tady nahoře je mi vždycky líp…“ v textu a ve videu originálně provází svou oblíbenou trasou na Jizerské lyžařské magistrále. Druhou partičkou, která zvěčnila Jizerky v rockové písničce, je Kohout plaší smrt, která na své čtvrté desce „Vykřičený muž“ a v satirickém videoklipu zvěčnila svou skladbu „Padesátka“, popisující krásy, ale také možné nástrahy nejpopulárnějšího jizerskohorského závodu. • Po odmlce začal opět vycházet Bedřichovský občasník, tentokrát vydávaný obecním úřadem a barevný, tématicky zaměřený více na bedřichovskou vlastivědu a historii. První z nich byl distribuován v březnu a na šesti stránkách se objevily informace a fotografie k dějinám bedřichovského spolku vojenských vysloužilců a k druhoválečnému zajateckému táboru na Blatném rybníku. V čísle se objevily také první díly rubrik – Není Bedřichov jako Bedřichov, která představuje některý z jiných Bedřichovů v České republice, tentokrát na Kutnohorsku. Rubrika Bedřichov včera a dnes představuje staré fotografie Bedřichova a k nim současné snímky, pořizované ze stejného místa, aby tak mohly být porovnány změny, které se v naší obci za dlouhá desetiletí udály. Posledním článkem byl první díl převyprávění kroniky bedřichovské školy. Druhé letošní číslo občasníku vyšlo v červnu před Antonínskou poutí a zabývalo se dějinami Antonínské a Mariánské sklářské pouti a dřevěnými sochami Ivana Dědka Šmída v Bedřichově. Rubriky se tentokrát věnovaly Bedřichovu ve Špindlerově Mlýně, starému a novému pohledu na bedřichovskou přehradu a druhé části školní kroniky. Třetí číslo, osmistranné, vyšlo v září před kristiánovskou poutí a shrnovalo záměry na rekonstrukci Liščí boudy a studii vybudování muzea v přírodě na Kristiánově, dějiny zapomenuté sklárny Karlova huť na Blatném potoce, představilo Bedřichov na předměstí Jihlavy, dokončilo vyprávění ze školní kroniky a porovnalo pohled z Vysokého hřebene před válkou a dnes. Byla také zahájena nová rubrika – Galerie předmětů, která představuje zajímavé trojrozměrné předměty spojené s naší obcí. Poslední číslo vyšlo na začátku prosince a jeho hlavním článkem byla vzpomínka na turistický ruch v Bedřichově před druhou světovou válkou a v rubrikách se objevily stříbrný pohár člena bedřichovského pěveckého spolku, pohledy na hranice Bedřichova a Janova a Bedřichov v Nízkém Jeseníku. • Během roku se uskutečnila i celá řada tradičních periodických akcí.
Z obecního zastupitelstva
Během roku obecní zastupitelstvo schválilo následující projednávané body: 21. února 2013 dotace 150.000,- Kč pro občanské sdružení Bedřichováci, 20.000,- Kč Společnosti pro Jizerské hory, o. p. s. a 155.000,- Kč Jizerské, o. p. s. Úhradu poplatků za karty hosta, poskytované Sdružením turistického ruchu JH“, pro ubytovatele v Bedřichově, kteří hradí ubytovací poplatky paušální částkou. Roční členský příspěvek do Sdružení cestovního ruchu Jizerské hory ve výši 50 000,- Kč. Ukončení členství ve Sdružení místních samospráv České republiky ke konci roku 2013. Výběr herních prvků, kterými chce osadit pronajatý pozemek 413/1 – jedná se o otevřený kolotoč, vahadlovou houpačku, pružinovou dvojhoupačku a tabuli na kreslení od firmy KASFORM, s. r. o. • Projednával se projekt Revitalizace obecní zeleně, vykácení nebezpečných stromů a náhradní výsadba. • V září byl vyvěšen záměr zrušit opuštěné hroby na hřbitově, u kterých nelze identifikovat pochované a není možné spojit se s potomky zemřelých. Oznámení bude na hřbitově a úřední desce obecního úřadu vyvěšeno dva roky a do té doby neidentifikovaná hrobová místa postupně zrušena a nabídnuta novým zájemcům.