Rok 2006

Počasí a turistická sezóna

Rok 2006 začal v Bedřichově i v celé České republice velmi optimisticky. Bílé, na sníh bohaté Vánoce, slibovaly dlouhou a úspěšnou zimu, kterou si budou moci užít všichni milovníci bílé peřiny do sytosti. Očekávání se naplnilo a nejen o zimních, pololetních i jarních prázdninách, ale i na Velikonoce a v první polovině jara bedřichovské údolí zářilo dvoumetrovou sněhovou vrstvou, která lákala běžkaře, sjezdaře, děti na bobech i seniory, kteří jen odpočívali a regenerovali se procházkami po silničkách v horách. Na konci března byla sezóna ještě v plném proudu a sjezdovky na Malinovce byly plné lidí, stejně jako magistrála, každodenně upravována rolbami Jizerské, o.p.s. Ta plánovala na začátku dubna sezónu ukončit, spousty běžkařů se ale dožadovaly dalších projetých stop, takže se jezdilo až do poloviny měsíce. A i tehdy zůstával v Bedřichově ještě minimálně metr sněhu. Vleky zavřely také na začátku dubna, i přes ideální podmínky lidí na sjezdovkách ubývalo, lyžaři prostě byli vyježdění do sytosti a s očekáváním jara spíše již chystali svá kola nebo pohorky, aby mohli hory navštívit také po svých. Je málo zim, kdy si lidé přejí, aby už sníh slezl a skoro by tomu člověk nevěřil, ale skutečně tomu tak je. Uvážíme-li, že sníh napadl již v listopadu a odtál na konci dubna, v horních partiích hor ještě později, byla letošní horská zima dlouhá půl roku. A to je důvod pro spokojenost všech. Bedřichovských hoteliérů a restauratérů, kteří si bohatě vydělali na dlouho dopředu, obsluhy vleků a roleb, kteří měli o dostatek práce postaráno, i těch nejdůležitějších, zimních hostí, kteří byli po celou zimu na horách spokojeni a nemuseli být na rozpacích, zda přijedou v dobrý či špatný sněhový týden. Rozhodně se na tuto zimu bude dlouho vzpomínat !

Jaro, protože zima byla tak bohatá, nebylo dlouhé, přesto ale hezké. Vždy, když se hory zazelenají a vyraší první květiny, vlije se do všech optimistická nálada a naděje v další pěkné dny. Protože jsou Jizerky jednou z nejchladnějších oblastí v Čechách, ještě v době, kdy od Kopaniny a Paceřického kopce na jih již odkvétají stromy, máme pořád chladné jaro a když v údolích udeří tvrdá vedra, je u nás na kopcích příjemné svěží léto. To letošní ale nebylo příliš příznivé – často pršelo, nebylo moc teplo a mnoho letních návštěvníků bylo zklamáno z věčně zatažené oblohy a množství vody z ní padající. Je to sice slabá útěcha, ale alespoň si mohli prožít typické jizerskohorské, tzv. subarktické podnebí.
Co se povedlo nádherně, bylo babí léto. Od září až do začátku listopadu zůstával mírný a mimořádně nádherný podzim, který lákal pěší turisty i cyklisty k častým výletům do hor, kde si mohli daleké rozhledy a příjemné klima vychutnávat v době, kdy o rok předtím již vládl nepříjemný podzimní fukýř. To bylo určitě příjemnou náplastí na rozpačité letní výsledky.
V listopadu přišla sněhová nadílka, a hned půlmetrová. Očekávalo se, že se co nevidět rozjedou vleky a rolby, aby slavnostně započaly další památnou a vydařenou zimu. Tentokrát se ale všichni přepočítali a příroda nás překvapila. Sněhová duchna brzy zmizela a až do konce roku se nevrátila, nebo jen v malé, nedostatečné míře. Sezóna sice začala, ale až do konce roku slabá, na Vánoce skoro beze sněhu. Uvidíme, jak bude vypadat nový rok…

Sportovní rok

V neděli 15. ledna se v Bedřichově a na Jizerské lyžařské magistrále konala 39. Jizerská padesátka. Tento slavný závod, jezdící se už od roku 1968, si za těch téměř čtyřicet let prožil zlé i dobré, slavné ročníky s bezmála deseti tisíci závodníky, krásným počasím a televizními a rozhlasovými přenosy do celého světa, ale i boje s vichřicí, deštěm, malý zájem ve slabých ročnících nebo nucené zrušením pro naprostý nedostatek sněhu. Letošní padesátka patřila mezi ty nejlepší ! Povedla se zima, sněhové závěje, které vydržely hluboko do jara, nachystaly letos závodníkům kvalitní a krásný závod, na startovní čáře se sešla světová lyžařská elita a hodně bylo i návštěvníků. Jako již v mnoha předchozích ročnících jelo se závodů několik, hlavním však bezesporu zůstává nedělní padesátikilometrový běh, slavný už proto, že je několik let jedním ze členů zápolení světové ligy dálkových běhů Worldloppet.
Jelo se na trase: Bedřichov – Nová Louka – Kristiánov – Rozmezí – Čihadla – Knajpa – Kasárenská – Kůrovec – Knížecí – Jezdecká – Mořina – Jizerka – Promenádní – Smědava – Štolpišská – Knajpa – Čihadla – Krásná Máří – Hřebínek – Olivetská – Závory – Vládní – Bedřichov.
V hlavním závodě na 50 km zvítězili: Muži: 1. Cattaneo Marco (Itálie, čas 02:12:09), 2. Aukland Jorgen (Norsko, 02:12:12), 3. Olle Raul (Estonsko, 02:12:17). Mezi ženami zvítězily 1. Paluselli Kristina (Itálie, 02:32:39), 2. Peyrot Lara (Itálie, 02:33:55), 3. Lind Sofia (Švédsko, 02:35:35).
Na 25 km dlouhé trati nejlépe bojovali 1: Pavel Brýdl (01:02:10), 2. Jiří Klekner (01:03:17), 3. Tomáš Kysilka (01:03:19) a 1. Kamila Rajdlová (01:05:20), 2. Zuzana Kocumová (01:10:19), 3. Karolína Bícová (01:14:59).
Na 30 km bojovali nejlépe 1. Tomáš Kalužný (01:05:24), 2, Pavel Brydl (01:05:34), 3. Robert Smolka (01:07:30) a 1. Jana Jetmarová (01:16:39), 2. Dorota Dziadkovicz (01:18:39) a 3. Gabriela Soukalová (01:18:58).

S Worldlopettem, o kterém jsme již hovořili, souvisí další, také velmi významný seriál běhů, Euroloppet. V něm před přijetím do Worldloppetu byla i Jizerská padesátka, dnes je jeho členem náš soused, polský Bieg Piastów. Ten se letos konal od 3. do 5. března . Našinec to možná považuje za samozřejmost, ale Jizerské hory jsou asi jediné malé pohoří na světě, kde se běží dva tak významné závody v jedné sezóně, když se navíc jejich dráhy míjejí jen o několik málo kilometrů (mezi Jizerkou a oblastí polských Jakuszyc).

Není pochyb, že Jizerská padesátka je nejdůležitějším závodem celé jizerské zimy (a zřejmě i celé česko-moravské sněhové sezóny), přece ale zdaleka není jediným. Každý rok se v údolí Bílé Nisy i dále na pláních Jizerek běhá několik dalších zápolení, která mají dlouholetou tradici.

Jedním z nich je horolezecký Zlatý cepín, který se letos odjel na začátku března a na stupních vítězů stály tyto sportovní osobnosti: 1. Ondřej Dohnal, Lukáš Sachr a Lukáš Krejčí (dohromady tým SKI Jablonec), 2. Zuzana Kocumová, Daniel Stehlík, Radek Meier a 3. Josef Gotvald, Petr Flosman a Jan Durynek (tým Výlet Liberec).

Kromě těchto závodů se na bedřichovských a okolních svazích sehrálo jako každoročně mnoho zápolení školních (často třeba závody dětského lyžařského klubu Ski Janov Bedřichov), firemních (tradičně závody liberecké nemocnice – Memoriál MUDr. Chocholouška a Blanky Kottnauerové) i soukromých – vážných i recesistických. Vzhledem k letošní nádherné zimě mohli bojovníci s bílou stopou adrenalin vychutnávat až hluboko do měsíce dubna.

S příchodem jara a ústupem sněhu závodníci vyměnili lyže za kola a pokračovali v bojích o dobrá umístění. Často titíž borci v zimě běží na lyžích a v létě prohánějí dvě kola. Však také nevýznamnější lyžařský závod Jizerská padesátka již několik let v červnu znovu zaplní Bedřichov i celé Jizerky, aby se v ní závodníci na kole popasovali navzájem a utržili co nejlepší výsledek. Ti nejlepší, kteří bojují v obou závodech, mohou získat titul Velký král nebo královna Jizerských hor.

Start letošní Padesátky na kolech, která proběhla 10. června, se tradičně odehrál u vodárny v dolním Bedřichově a po náročné trase v horách, vybrané záměrně tak, aby se sportovci nejen rychle projeli, ale hlavně řádně zapotili, finišoval na bedřichovském stadionu. Nesmíme zapomenout na jména vítězů: 1. Ondřej Lukeš (1:47:47), 2. Véna Hornych (1:47:54, Rock Machine Cyklomax), 3. Radek Dítě (1:48:44, ČS MTB) a 1. Alice Nedomlelová (2:02:17, SpinFit Liberec), Alena Dymlová (2:08:13, Giant Racing Team), 3.  Barbora Hanušová (2:11:01).

Druhým, možná ještě slavnějším, cyklistickým závodem po Jizerkách je Nova Author Cup. Startuje se v Josefodole a objíždí značnou část hor, mimo jiné i v katastru obce Bedřichova (trasa: Josefův Důl – Karlov – Hrabětice, kaplička – Josefodolská přehrada – Kristiánov – Čihadla – Protrženka – Smědavská hora – Krásná Máří – Hřebínek – Olivetská – Závory – Nová Louka – Josefodolská přehrada – Josefův Důl). Tak tomu bylo i letos a v seznamu šampionů můžeme číst, že dne 14. října byli v absolutním pořadí nejlepší 1. Tomáš Vokrouhlík z Tábora, 2. Jiří Friedl z Náchoda, 3. Lukáš Vlach z Brna a 1. Alice Nedomlelová z Jablonce nad Nisou, 2. Julie Pekárková z Liberce, 3. Tereza Jantsová z Úpice.

A nesmíme zapomenout na Kerda Cup, startoval ve dnech 21. 5., 18. 6., 24. 9. a 22. 10.

Jen několik kilometrů od Bedřichova, v sousedním Janově, se již řadu let pořádá běžecký závod Janovských 11 a 19 km, který organizuje tělovýchovná jednota Sokol Janov. Letos se odehrál 28. října a ve výsledkové listině stanuli nejvýše 1. Radoslav Groh z TJ Dvůr Králové, 2. Dušan Podroušek (Slovan), 3. Jiří Čivrný z SK Semily.

Kulturní život v obci

Jako každý rok, ani letos nechybělo v naší obci několik zajímavých kulturních a společenských podniků. Když začneme u těch nejvýznamnějších, určitě nás napadne každoroční březnová oslava Bedřicha, která tentokrát připadla na 4. března. Přítomní mohli mimo dalšího bohatého programu shlédnout působivou ohnivou show, kdy se ze sjezdovky na Malinovce spouštěli vynikající lyžaři s pochodněmi v rukou a za pomoci hudby vytvořili až mystický zážitek. Jak víme, někteří zimní návštěvníci si svůj pobyt na Bedřichově zajišťují právě tak, aby byli přítomní na oslavách Bedřichova. A to jistě těší.

2. září se už po čtrnácté sešli lidé na Kristiánově, kde se konala Mariánská sklářská pouť. Jablonecké Muzeum skla a bižuterie uspořádalo příjemný den v horách, rok od roku více navštěvovaný, kde přítomní mohli přihlížet nebo se pomodlit na mši pod širým nebem, ochutnat nebo si něco koupit v tradičních stáncích nebo se podívat na vystoupení některého z přítomných umělců. V ten den se Kristiánov a okolí zaplní opravdu mimořádným množstvím lidí, i proto, že CHKO povoluje mimořádnou výjimku a kyvadlové autobusy dopravují návštěvníků až na místo. Zda je to dobře a nebo by měla být raději chráněna příroda a lidé by měli přijít po svých, je otázka pro debatu, jisté zůstává, že pouť je velmi oblíbeným podnikem a pomáhá i Bedřichovu dostat se do povědomí turistů z širokého okolí.

Skoro všichni občané se sešli 26. prosince u kostela, aby se zúčastnili akce, která nemá v okolí asi obdoby. Lidé z volného sdružení přátel Bedřichova zorganizovali tzv. živý obraz, kdy přítomní oblečeni do historických kostýmů předvedli výjev narození Ježíška v Betlémě. U kostela stály dřevěné jesličky i se zvířaty, v jejich středu pak Panna Maria, svatý Josef i Jezulátko. Byli tu Tři králové, ovčák, pasák koní i další historické postavy z biblických časů i starého Bedřichova. Lidé, kteří účinkovali, i ti, kteří přihlíželi, přinesli ukázky ze své vánoční kuchyně, aby se ochutnalo navzájem a pobylo nad plným talířem i nalitým pohárem. Akce byla nadšeně přijata a očekáváme její opakování každý rok.

Kulturní, zvláště hudební program v průběhu roku zajišťovala také chata Dolina na koupališti. V průběhu roku se zde objevili hudebníci s živými nástroji i DJ-ové přehrávající nahrávky nebo improvizující při tzv. míchání – bedřichovští si tak mohli poslechnout např. DJ Repro, Dyzlectic Division, Kostku nebo Tres Udos.

Na své si samozřejmě přišly i děti, z několika pro ně pořádaných akcí jmenujme např. dětský den u penzionu Real nebo mikulášskou nadílku v restauraci Nisa.

Ne přímo v Bedřichově, ale nedaleko odtud, ve západojizerské Fojtce a Nové Vsi proběhly ve dnech 26. – 27. srpna oslavy u příležitosti 100. výročí postavení přehrad Fojtka a Mlýnice. Protože vodní díla patří do systému jizerskohorských přehrad, postavených proti povodním na začátku 20. století, a jednou z nejvýznamnějších staveb v tomto projektu je bedřichovská Černá Nisa, která sto let měla nedávno, stojí za to si oslavy u našich sousedů připomenout. Stejně jako 90. výročí protržení přehrady na Černé Desné, které bylo připomínáno také tento rok.

Stavební činnost v obci

Určitě nejdůležitější veřejnou stavbou, která v Bedřichově v roce 2006 proběhla, byla důkladná rekonstrukce obecních parkovišť. Po nákladné renovaci je nyní k dispozici krásné parkoviště U stadionu, menší, ale také potřebné parkoviště v sedle Maliníku a parkovací prostor pod Malinovkou. Spolu s rekonstrukcí velkého parkoviště byl upraven i prostor konečné zastávky autobusu č. 1, která byla posunuta zhruba o 50 m od stávajícího prostoru u domku v rohu parkoviště. Tento úsek byl také zrenovován zámkovou dlažbou.

Jistě nepřehlédnutelnou stavbou je budova apartmánového domu na křižovatce nad Zátiším. Stavba zcela změnila charakter místa a doplnila nezastavěný prostor mezi křižovatkou a „domy-trojčaty“ penzionů Uko a Serpentino. Názory se různí, od těch, kterým se dům líbí, až po tvrdé kritiky.

Před letní sezónou Bedřichov získal cukrárnu, tolik potřebnou pro místní i přespolní. Vyrostla mezi obecním úřadem a penzionem Centrum vedle penzionu Rafael, který byl otevřen na začátku roku.
Po dlouhé pauze byla konečně koncem roku znovu otevřena Lesní chata (restaurace, penzion). Rekonstrukce proběhla velmi důkladně, získala kvalitní nový vnější vzhled i vnitřní vybavení a její jídelní lístek nabízí velké množství dobrého jídla i kvalitního vína. V areálu chaty navíc pro léto přibude ohrada s ovcemi a dětský koutek s trampolínou, prolézacími konstrukcemi a pro návštěvníky restaurace velká terasa, čímž Bedřichov další zařízení ke spokojenosti občanů i hostí.

Příjemným byl rok 2006 i pro kostel. Jeho zvony dal p. František Jelínek na vlastní náklady opravit a nechal zajistit jejich uvedení do provozu. Kostel tak získal zpět své srdce a tím i část původní slávy.

Propagace obce

Bedřichov má konečně svoje noviny ! Bedřichovský občasník, jak se čtyřstrana plná novinek o životě obce jmenuje, vyšel poprvé na podzim jako volební číslo, první řádné se objevilo v prosinci a obsahuje mimo jiné informace o Horské službě, Jizerské padesátce, bedřichovské sklárně, básničku na aktuální téma, informace o bedřichovských zvonech, komiks, výročí a kvíz. Redakci občasníku tvoří mj. p. Jaromír Janda, Ivan Šmaus a Michal Kapička, šéfredaktorem je p. Janda.

Je již samozřejmostí, že se Bedřichov v průběhu roku nesčetněkrát objevil v tisku a televizi. Nejvíce příspěvku patřilo dle očekávání zimní sezóně a kulturním akcím jako je oslava Bedřicha nebo Mariánská pouť.

Sama sebe pak obec propaguje na vlastních internetových stránkách www.bedrichov.cz, které v průběhu roku měly hned dvě podoby. Na webových stránkách o Bedřichově každý může nalézt novinky, zajímavosti i turistické informace okamžitě a prakticky z každého místa na světě. Aby tomu tak bylo, druhé stránky byly vybudovány kromě češtiny také v německém jazyce, včetně propagace bedřichovských podnikatelů v cestovním ruchu.

Informační centrum pro rok 2006 návštěvníkům distribuuje nový prospekt „Bedřichov“, který vydala Jizerská, o.p.s. Jméno a bližší informace o obci se nacházejí i v nesčetných dalších propagačních materiálech.

2006 – rok voleb

Rok 2006 lze skutečně nazvat volebním. Konaly se hned troje volby, v červnu do poslanecké sněmovny, v říjnu do obecních zastupitelstev a doplňovací do senátu. V Bedřichově měly vždy jeden volební okrsek, v kanceláři obecního úřadu.

První na řadě byly parlamentní volby. Po značně napjaté předvolební atmosféře nakonec k volebního klání 2. a 3. června vítězně vyšla ODS (35,38 %), následovaná ČSSD (32,32 %), KSČM (12,81 %), KDU-ČSL (7,22 %) a poprvé v parlamentu úspěšnou Stranou zelených (6,29 %). Několik dní po volbách se zrodily základy budoucí koalice ODS, Lidovců a Zelených, silná opozice ale zamezila, a to hned několikrát, přijetí vlády. Podivná situace trvala několik dlouhých měsíců a nehovoří o stabilní politické situaci v naší zemi.
V Bedřichově bylo v seznamu voličů zapsáno 247 osob, z nichž volilo 195 (78,95 %). Tyto strany získaly hlasy: ODS (120 hlasů, 61,53 %), ČSSD (28 hlasů, 14,35 %), Strana zelených (17 hlasů, 8,75 %), KSČM (17 hlasů, 8,75 %), SNK Evropští demokraté (7 hlasů, 3,58 %), KDU-ČSL (4 hlasy, 2,05 %), Nezávislí (1 hlas, 0,51 %), Pravý blok (1 hlas, 0,51 %).

V říjnu (20. a 21., druhé kolo senátních o týden později) pak následovaly druhé volby, tentokrát dokonce dvojí. Volilo se do senátu (obměňovala se třetina senátu, mezi nimi i zástupce Jablonce nad Nisou. Mezi kandidáty byl i majitel stříbrné olympijské medaile ve vrhu diskem Imrich Bugár, zvítězila ale, a obhájila svůj předchozí mandát, paní Soňa Paukrtová. V bedřichovském volebním okrsku byl úspěšnější druhý ve výsledcích Jiří Čeřovský.

Pro obec důležité byly volby do zastupitelstva. Kandidátku podala 4 sdružení, jmenovitě Obec pro občany (kandidáti Petr Fotul, Jiří Groh, Lumír Hrubý, Pavlína Klížová, Martin Kunc, Michaela Kuncová, Milan Němec, Eva Nieweltová, Michal Sehnoutka), Sdružení pro Bedřichov (Ivana Jandová, Michal Kapička, Petr Krátký, Matěj Kučera, Jiří Pokorný, Jaroslav Růta, Ivan Šmaus, Petr Šmaus, Tomáš Voksa), Za náš společný Bedřichov (Miroslav Bíca, Petr Bican, Petra Chadimová, Pavel Kučera, Gabriela Kýčková Holá, Lucie Martínková, Jana Minaříková, Simona Sasková, Veronika Zbrojová) a Za stabilní Bedřichov (Vladimír Černý, Jiří Groh, Martin Koucký, Milan Kuchař, Zdeněk Müller, Josef Stránský, Petr Ťahan, Jaromír Vanča, Jan Vítovec).
Nejúspěšnější bylo sdružení Za stabilní Bedřichov (35,80 %, 3 mandáty), dále Sdružení pro Bedřichov (30,12 %, 3 mandáty), Za náš společný Bedřichov (21,95 %, 2 mandáty) a Obec pro občany (12,04 %, 1 mandát). Z 211 zapsaných volilo 156 voličů, tedy 73,93 %.

Na prvním zasedání nově zvoleného zastupitelstva dne 28. 10. ve složení Petr Šmaus, Ivan Šmaus, Miroslav Bíca, Milan Kuchař (který přijal mandát za Vladimíra Černého, který se jej vzdal), Jiří Pokorný, Zdeněk Müller, Lumír Hrubý a Martin Koucký, byl zvolen nový starosta, pan Petr Šmaus, a místostarosta, pan Miroslav Bíca. Zvoleny byly také další důležité funkce v obecním zastupitelstvu, např. předseda finančního výboru, p. Pokorný, sportovní komise, p. Ivan Šmaus, komise pro životní prostředí, p. Hrubý, komise pro občanské záležitostí, paní Zbrojová, komise výstavby a rozvoje, p. Bíca.

Na jednom z prvních zasedání zastupitelstva bylo dohodnuto, že se bude scházet vždy poslední pátek před koncem měsíce a několikrát za rok se svolá veřejná schůze informující obyvatele Bedřichova o dění na úřadě i mezi lidmi.

Střípky ze života obce

V zimní sezóně v Bedřichově tradičně působili strážníci Městské policie z Jablonce nad Nisou, kteří hlavně kontrolovali dopravu. Je to nutné, protože někteří řidiči by za volant vůbec neměli sedat a ke slušnosti a ukázněnosti je dokáže přimět jen hrozba pokuty.

Statistické údaje

V roce 2006 se v Bedřichově narodily 2 děti, přistěhovalo se 26 osob. Na začátku roku měla obec 269 obyvatel, na konci 282.

Vytvořeno 19.12.2021 14:38:57 | přečteno 50x | vanvleet
load