Rok 1995

Sport
Jizerská padesátka

Start letošní, 28., Jizerské padesátky, se dne 19. února nesl v obzvláště slavnostní atmosféře. Padesátka neboli „Jizerka“, jak jí domácky nazývají její stálí a často mnohaletí účastníci, organizátoři i nadšení přihlížející, se od roku 1968, kdy se poprvé odjela jako jek trochu významnější tréninkový závod libereckých horolezců, přes rok 1971, kdy se poprvé v jejím štítě objevilo heslo „Memoriál Expedice Peru 1970“ a před startem se zavzpomínalo na tragédii horolezců, kteří spolu s desítkami tisíc místních obyvatel zahynuli při zemětřesní v jihoamerickém Peru, když se snažili dosáhnout vrcholu mohutného Huascaránu, přes léta bohatá i hubená, přes 80. léta s masovou účastí, kdy se do závodu přihlásilo daleko přes deset tisíc účastníků a kvůli omezené kapacitě hor se na start dostali jen ti dříve přihlášení, ale i přes dva zrušené ročníky a několik závodů, na které se vzpomíná jako na boj s drsnou a nepříznivou přírodou, dožila až dnešního dne, kdy startovala nejen jako tradiční a proslulý lyžařský podnik známý po celé zemi a v širokém okolí, ale jako součást slavného a mezinárodně významného seriálu dálkových běhů Euroloppet. Do něj jsou soustředěny nejslavnější závody v evropských zemích – kromě dnes již také Jizerské padesátky polský Bieg Piastów, soused Jizerské padesátky (vždyť na otočce na Jizerce se stopa skoro dotýká jakuszycké trati Biegu), slovenská Biela Stopa, která se jezdí v Kremnických vrších přímo ve středu země našich sousedů, rakouský Dolomitenlauf, jemu sousední Marcialonga v Itálii, König Ludwig Lauf, odehrávající se v jižním Bavorsku, nedaleko proslulého zimního střediska Garmisch-Partenkirchen, francouzský Transjurrasienne, který se běží na dohled od slavné švýcarské Ženevy, no a nesmíme zapomenout ani na Skandinávii, finský Finlandia hiihto a závod nejslavnější, legendární Vasův běh ve Švédsku.
Ve společnosti takhle slavných běhů tedy Jizerská padesátka tedy letos pustila závodníky do stop, a přesto, že sněhu bylo pomálu a trať se dokonce musela trochu zkrátit, zažil Bedřichov den slávy, na který nezapomene. V padesátikilometrovém závodu žen zvítězila Martina Vondrová (Preciosa Jablonec), za ní dojela Lucie Chroustovská (SKP Jablonex) a na třetím místě Heidi Suchánková (Jablonec nad Nisou). Poloviční trať ovládla Kateřina Neumannová (Dukla Liberec), za ní Zuzana Kocumová (TJ Ještěd) a třetí Jana Rázová (Ski Harrachov). Závod mužů byl letos natolik zajímavý, že raději přenecháme slovo Jiřímu Langerovi a jeho knize: „Překvapivým vítězem závodu se stal závodník Univerzity Brno Jan Došla, který startoval až ze třetí vlny, a porazil tak již vyhlášeného Stanislava Řezáče (jednoho z nejúspěšnějších v celé historii Padesátky i českého lyžování) o necelou minutu. Vítězi jistě pomohl běh již ve stopách vyjetých první vlnou závodníků. (…) Jan Došla (…) i v následujících letech potvrdil, že je dobrým lyžařem. Stejně jako Tomáš Čáslavský, který již závodil za libereckou Duklu, a skončil tentokrát třetí.
Další důležitou událostí letošní Padesátky byl nový závod, který rozšířil již tak velký podnik, totiž Malá Jizerská padesátka, určená nejmenším. Jela se letos jako nultý ročník a v příštích letech by se měla stát pevných bodem programu a důvodem přípravy a tvrdého tréninku malých závodníků, ze kterých mohou vyrůst největší lyžařská esa hájící barvy českého lyžování po celém světě.

Zdroj informací a citace (vyznačeny kurzívou): Langer, Jiří: Jizerská 50. 35 let dálkového běhu na lyžích – Memoriálu Expedice Peru 1970. Vydáno 1991

.

Obecní úřad

Obecní úřad poukázal na neduh, poškozující jméno obce. Někteří majitelé objektů nedbají dobře o svůj majetek a zchátralé stavby nebo nepořádek kolem nich dělá Bedřichovu ostudu. Je nutné na vlastníky apelovat a přesvědčit je, aby se lépe starali o svůj majetek, který, protože stojí v naší obci, je také její částečnou vizitkou

Ke konci roku zaniká Jizerské sdružení, nahrazené Dopravním sdružením obcí Jablonecka – členství Bedřichova potvrzeno obecním zastupitelstvem.

Bylo rozhodnuto, že původní hřiště bude provozováno jako dočasné parkoviště. Rozhodnutí napomohla sněhová kalamita v letošní sezóně.

23. března a 6. října – veřejná schůze v restauraci Klenot.

Rozpracovaný návrh zřídit v Bedřichově mateřskou školu se pro malý počet dětí, které by v naší vesnici službu využily, žel nebyl realizován.

V letošním roce byl opět činný Sbor dobrovolných hasičů; uspořádal například rekreaci pro bedřichovské děti. Obecní úřad jej oplátkou podporoval, třeba finanční částkou na nákup hadic, akumulátorů ad.

Také letos se pro děti připravila Mikulášská besídka.

Vytvořeno 19.12.2021 14:29:27 | přečteno 59x | vanvleet
load