Rok 1985

Sportovní rok

XVIII. ročník Jizerské padesátky, který se konal v neděli 27. ledna, proběhl za nevalné sněhové podpory na oproti normálu upravené trati. Vítězy zápolení se stali: 1. Jiří Beran (Elitex Jablonec), 2. Frank Ullrich, 3. Jaroslav Balatka (RH Jablonec). Mezi ženami velký triumf slavila osmnáctiletá Jitka Semerádová (Gymnázium Jilemnice), kterou následovaly 2. Olga Tišerová-Kopová (Jičín) a 3. Stefi Schreiber (NDR). Předstartovní soustředění a hladký průběh závodu tentokrát hodně pokazil předčasný start. Více o něm pohovoří autor knihy Jizerská 50, Jiří Langer: „Devět minut před startovním výstřelem z ruky Václava Foffa se kdosi v poli závodníků hnul a dav už nebyl k zastavení. Taky se pár lyžařů pořádně vyválelo ve sněhu a jen ti nejbystřejší dokázali v první vlně reagovat. ´Nestačil jsem si ani navléknout hůlky a jen jsem na kamarády křiknul, jedeme. Nedalo se už nic jiného dělat,´popsal nepovedený start pozdější vítěz Jiří Beran. Smůlu měl naopak Jaroslav Balatka, který se dostal do chumlu a dlouho se probíjel na čelo závodu, které opanoval Beran a bývalý reprezentant NDR Frank Ullrich, devítinásobný mistr světa.
Čím se však osmnáctý ročník do kroniky běžeckého lyžování zapsal černým písmem, byla smrt jednoho z účastníků přímo na trati. „Na 34,1 km ho postihla těžká nevolnost a přes okamžitou pomoc dvou lékařů-závodníků MUDr. Jiřího Beneše a MUDr. Jana Schützera, obou z Prahy, členů Horské služby a MUDr. Šatavy, MUDr. Tesárka a MUDr. Juráka, nenabyl vědomí a zemřel.“ Lékaři se pokoušeli 40 minut o resuscitaci, ale závodník nenabyl vědomí a zemřel na srdeční kolaps.

Zdroj informací a citace (vyznačeny kurzívou): Langer, Jiří: Jizerská 50. 35 let dálkového běhu na lyžích – Memoriálu Expedice Peru 1970. Vydáno 1991 (kniha je ke koupi mj. v bedřichovském infocentru).

Ve stopě Jizerské padesátky, na tradičním závodu veřejnosti, konajícím se týden po „Jizerce“, se letos opět sešly davy lidí. Tentokrát ale nastoupili do mokrého sněhu a dokonce do hustého deště. I takové jsou ale hory, alespoň měli účastníci zážitek, na který se nezapomíná.

Bedřichovští občané se ohradili proti plánu vybudovat sedačkovou lanovku z Bedřichova na Královku. Již dost poničená příroda si nezaslouží další nepřirozený zásah a další davy turistů, které by usnadněná cesta na vrchol k rozhledně přilákala. Kdo chce, dojde si pěšky, kdo nemůže, nalezne spoustu jiných hezkých tras, kde může v klidu prožít den na horách a v přírodě.

16. března se v Bedřichově opět sešly masky různých tvarů a barev, aby spolu s přihlížející veřejností oslavily přechod zimy v jaro. Jak praví dochované zprávy, návštěvnost byla velká, účast maskovaných postav také, to vše snad i díky překrásnému počasí, které se opravdu vyvedlo. Po Bedřichově se ten den proháněl vodník, indiáni, kovbojové, Zima a Jaro i Jů a Hele.

Horská služba

Na letní mezinárodní soutěži Horské služby ve dnech 6. – 8. září v Bílém Potoce člen bedřichovského okrsku, p. Kudrna, spolu s kolegy v hlídce v kategorii do 40 let získali první místo v oblastní soutěži, v celkovém pořadí se umístili druzí. V kategorii nad 40 let získala hlídka, v níž bojoval další bedřichovský záchranář HS, p. Jindra, čtvrté a třetí místo.

Turistická sezóna

Jako každý rok, i letos Bedřichov zaplavily tisíce rekreantů. V zimě s lyžemi v rukou, v létě s pohorkami na nohou a batohem s vydatnou svačinou a termoskou čaje.
I kvůli tomu musel Bedřichov požádat autobusový dispečink v Jablonci nad Nisou o rozšíření počtu spojů na linkách 1 z Jablonce do Bedřichova, i na trase 6 z Janova do Hrabětic. Počet turistů se zvyšuje a autobusy jsou přecpány, dochází i k případům, že autobus zaplní víkendoví návštěvníci (kteří nechají auta v Jablonci na parkovišti a do hor jedou veřejnou dopravou) a obyvatelé Janova a Bedřichova se pak do autobusu nevejdou a nedostanou se domů. Je tedy třeba mít na zřeteli zvýšený počet zájmu o jízdy do hor a aktuálně reagovat na situaci. To samé se týká i dopravy z Liberce, odkud bychom měli rádi do Bedřichova kyvadlovou dopravu.
Je to důležité také proto, že velké množství osobních aut maximálně pro čtyři osoby zaplní naši obec v chráněné krajinné oblasti oblaky kouře z výfuků, který do hor rozhodně nepatří. Ve městech by také měla být vybudována větší záchytná parkoviště a u nich autobusové zastávky, aby pro návštěvníky hor bylo rychlejší a pohodlnější přestoupit než se škrábat autem až nahoru na Bedřichov.

Ne všichni návštěvníci hor, jak už bylo řečeno, se chovají v horách tak, jak se má. Hovoří o tom spousta odpadků roztroušených po různých místech, kde by opravdu neměly co dělat, bezohledné zacházení s vybavením v obcích i přírodě, hluk a porušování návštěvního řádu hor. Proto občanský výbor v Bedřichově musel písemně požádat vedení podniků, jejichž chaty na Bedřichově jsou, aby při rozdělování poukazů na rekreaci pečlivě zvažovali, koho do Jizerských hor pošlou a případné známé vandaly, výtržníky a podobné existence raději nechali doma.

Se svou stížností se ozvali bedřichovští pivaři, stejně jako milovníci hořkého moku z řad návštěvníků. Nelíbí se jim, že všechny hospody mají jen dvanáctku a nemají tak na výběr mezi slabším a silnějším pivem.

Také je nutné dát konečně do pořádku hřiště, aby děti ze škol v přírodě nemuseli trávit sportovní dny na loukách, které jsou jednak svým terénem nevhodné, za druhé velké množství osob na neupraveném povrchu zase trochu uškodí již tak poničené jizerskohorské přírodě.

Z práce občanského výboru

Řeší se sypání silnic v zimě šotolinou.

S čím se musí obec, ač nerada, potýkat, je vandalismus po diskotékách v restauraci Nisa. Je smutné, že nekultivovaná individua ničí na co přijdou a zkazí tak dobrý záměr posílit kulturní život v obci. Doufejme, že takových případů brzy ubude a lidé se v naší obci budou bavit jen tak, jak dovoluje slušné vychování.

Jako každý rok se Bedřichov na jaře uklízel. Občanský výbor apeloval na ředitele podniků, které u nás mají rekreační zařízení, aby dohlédli na úklid před svými zařízeními, už proto, že bude slaveno 40. výročí osvobození a nepořádek v obci by byla pořádná ostuda. Kritika bezohlednosti a nepořádku zazněla také 11. října na veřejné schůzi v restauraci Nisa.

Informace z dění v obci

Rozvoz topného plynu – každý lichý týden v pondělí dopoledne.

Plánuje se elektrifikace Nové Louky.

Pracovalo se na stavbě čekárny na konečné MHD.

1. června proběhla lesní brigáda.
Turistům znepříjemňuje cestu zlikvidované značení cest na trasách Bedřichov – Černá Nisa – Kristiánov – přehrada na Kamenici. Zmizelo totiž se stromy, které musely být vytěženy při kůrovcové kalamitě. Značky bude potřeba všechny obnovit.


Vytvořeno 19.12.2021 14:20:52 | přečteno 76x | vanvleet
load